Advert
Advert
Advert

CEYLANPINAR ÇEŞMELERİNDEN KANSER Mİ AKIYOR?

Sağlık Bakanlığı tarafından akciğer kanserine yol açan asbest içeren malzemelerin kullanıldığı su borularının birçok il, ilçe ve köyde kullanıldığı açıklamış ve bu açıklama Türkiye de gündemine oturmuştu.

CEYLANPINAR ÇEŞMELERİNDEN KANSER Mİ AKIYOR?
CEYLANPINAR ÇEŞMELERİNDEN KANSER Mİ AKIYOR? Admin
Advert

Türkiye geneli yapılan kanser araştırmalarında çıkan neticeler de kansere yakalanma sebeplerinin başında asbest maddenin olduğu tespit edilmişti.

Sağlık Bakanlığının açıklamasının ardından ise birçok belediye asbest içeren su borularını değiştirmişti.

Peki, Ceylanpınar'da kansere yol açan asbestli su boruları var mı?

Hemen her yıl su şebekelerinde onarım ve yenileme çalışmaları yapılıyor. Ancak Ceylanpınar'ın ana su isale hattının uzun zamandır değiştirilmediği ve boruların kansere yol açan asbestli borular olduğu iddia ediliyor.

İDDİALAR DOĞRUYSA

Ceylanpınar'da Suriyeli sığınmacılarla beraber yaklaşık 140 bin kişi aynı şebekeden su içiyor. İddialar doğruysa 140 bin kişi kanser tehlikesi ile karşı karşıya. Dağıtım su şebekeleri zaman içerisinde yenilenmiş olmasına rağmen ana su şebekesi isale hattın eski olduğu için adeta çeşmelerden kanser akıyor

ASBEST NEDİR VE HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Halk arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük veya ceren toprağı gibi isimlerle de bilinmektedir.

Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Bu hastalıklardan en önemlileri şunlardır; Mezotelyoma, asbestin yol açtığı en önemli hastalık, akciğer zarı ve karın zarı kanseri olarak bilinen mezotelyoma’dır. Bu hastalığın kendini göstermesi 10-20 yıl kadar zaman almaktadır. Kanser, asbest aynı zamanda akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserine yol açmaktadır.

TÜRKİYE’DE NE ZAMAN YASAKLANDI?

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ( IARC ), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırmaktadır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi kesin kanserojen tanımlaması ile 1.grupta sınıflandırılmıştır. Türkiye’de asbest Tehlikeli Kimyasallar Yönetmeliği’nin 37.maddesi ile yasaklanmıştır. 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Urfa haber son dakika türkiye
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu
Konya’da Direksiyon başında, yarı çıplak halde ölü bulundu
İnşaat alanında iki işçi toprak altında kalan işçiler yaralandı
İnşaat alanında iki işçi toprak altında kalan işçiler yaralandı