Advert
Advert

Ceylanpınar Çeşmelerinden Kanser Akıyormuş

Peki, şimdi ne olacak? Basın yayın organlarından "Ceylanpınarlılara kanserli su mu içiriliyor?" iddiaları doğru çıktı. Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (ŞUSKİ)'nin twitter hesabında konuyla ilgili açıklama yapıldı. Ceylanpınar'a verilen içme suyu şebekesi ana isale hattının kansere yol açan asbestli borulardan oluştuğu iddialarını kabul eden ŞUSKİ, vatandaşın sağlığını hiçe sayan bir açıklamaya imza attı.

Ceylanpınar Çeşmelerinden Kanser Akıyormuş
Ceylanpınar Çeşmelerinden Kanser Akıyormuş Admin
Bu içerik 944 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

ŞUSKİ yaptığı açkılamada, "Bazı Basın Yayın organlarında servis edilen "Ceylanpınar zehirli su mu içiyor" başlıklı haberde zikredilen asbestli borularla ilgili iddialar, Kurumumuzca zaten programa alınmış olup, ilçelerimizde değişim çalışmaları süratle devam etmektedir. Ekonomik ömürleri dikkate alındığında, Asbest boruların, süre itibariyle zarar veren aşamaya gelmediğini ve kamuoyunun bu anlamda müsterih olması gerektiğini saygıyla arz ederiz." denildi.

ASBESTLİ BORULAR YASAKLANDI

ŞUSKİ kansere yol açan asbestli boruların ekonomik ömrünü dikkate alırken Kansere neden olan asbestin, üretimi, kullanımı ve piyasaya arzı ile asbest içeren eşyaların piyasaya arzını yasaklayan yönetmeliğin 2010 yılında yürürlüğe girdiği unutmuşa benziyor. Öte yandan ŞUSKİ'nin açıklamasında, Suriye sığınmacılarla beraber 140 binden fazla nüfusa sahip olan Ceylanpınarlıların sağlığının hangi plan ve programdan daha önemli olduğu belirtilmezken ayrıca kanser içeren boruların ne zaman değiştirileceğine yönelik herhangi bir tarih de verilmedi.

BORULAR BİR AN ÖNCE DEĞİŞTİRİLMELİ

Ceylanpınar ana içme suyu isale hattının kansere neden olan asbestli borulardan oluştuğunun kamuoyuna yansımasının ardından ilçede vatandaşlar büyük bir tedirginlik yaşamaya başladı. Bazı vatandaşlar hazır suya yönelirken bazı vatandaşlar da evlerinde içme sularını kaynatarak kullanma yoluna gitti. Çeşme suyundan içenlerin ise gönlü rahat değil. ŞUSKİ'nin boruların asbestli olduğunu kabul etmesinin ardından ilçedeki hastalık endişesi iyice arttık. Vatandaşlar "ŞUSKİ insan sağlığını hiçe mi sayıyor? Borular asbestli ise bir an önce değiştirilmelidirler. Hiç bir şey insan sağlığından daha önemli olamaz" dediler.

ASBEST'İN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Asbestoz: İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilen asbestoz, asbest liflerini çözmeye çalışan vücut tarafından üretilen asidin akciğer zarında oluşturduğu yaralardır. Bu hastalığın kendini göstermesi 10-20 yılı bulmaktadır.

Mezotelyoma: Asbestin yol açtığı en önemli hastalık akciğer zarı ve karın zarı kanseri, yani mezotelyomadır. Batı ülkelerinde yılda her bir milyon kişinin 1-2'sinde saptanan mezotelyoma, ülkemizde yılda en az 500 kişide görülmektedir. Mezotelyomaya ait en sık rastlanan yakınmalar, ağrı ve ilerleyici nefes darlığıdır. Akciğer röntgeni ve tomografide tipik bulgular saptanabilirse de, kesin tanı için başvurulan standart yöntem akciğer zarı biyopsisidir. Mezotelyoma, erken dönemde tanınıp uygun cerrahi girişim uygulanamadığında, ilaç ya da ışın tedavisine iyi cevap vermeyen ve hastayı kısa zamanda ölüme götüren bir hastalıktır.

Kanser: Asbest, akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açmaktadır. Ayrıca Akciğer zarı (pleura) kalınlaşmasına neden olmaktadır.

Ceylanpınar Çeşmelerinden Kanser Akıyormuş
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de
Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de
şanlıurfa urfa