Advert
Advert
Advert

Suriye de Halep’in doğusunda sağlık merkezi açıldı

Heyva Sor a Kurd, Halep’in doğusunda yer alan Hulok mahallesinde ilk yardım merkezi açtı.heleb-vekirina-heyva-sor-11

Suriye de Halep’in doğusunda sağlık merkezi açıldı
Suriye de Halep’in doğusunda sağlık merkezi açıldı Admin
Advert

Halep’in doğusunda yaşayan yurttaşların rejim ve çeteler arasındaki çatışmalardan kurtulmak için çağrı yapması üzerine YPG-YPJ güçleri, 6 mahalleyi kurtardı.

 

YPG-YPJ savaşçılarının mahalleleri kurtarmasıyla ilk iş olarak, çetelerin işgalinden dolayı  zor koşullarda yaşayan yurttaşların ihtiyaçları giderildi.

 

Diğer yandan Halep’in doğusunda yaşayan halk doktor ve hastane yetersizliğinden dolayı sağlık hizmetlerinden mahrum kalıyordu.heleb-vekirina-heyva-sor-2

 

Heyva Sor a Kurd, yurttaşların sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Hulok Mahallesinde acil yardım merkezi açtı. Merkezde kısıtlı imkanlara rağmen birçok sağlık malzemesi buluyor.

 

Sağlık merkezinde görevli Ehmed Mihemed, Halep’in doğusundaki yurttaşların yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin, “burada bulunan yurttaşların çoğunda kalp, şeker ve tansiyon hastalıkları bulunuyor. Bunların dışında açlık ve soğuktan dolayı yurttaşların birçoğu kalıcı ve ağır hastalıklara sahip” dedi.

 

Mahallelere yönelik ilaç ve sağlık yardımlarının çeteler tarafından el konulduğunu ifade eden Mihemed, şöyle konuştu: “SUK çeteleri, doğu mahallelerine gönderilen sağlık malzemeleri için kameralar önünde yardım edenlere teşekkür ettiler, sonrasında da burada bulunan yurttaşlara ilaçları çok yüksek fiyatlara sattılar. Halk bu yüzden çok fazla mağduriyet yaşadı.”

 

Şêxmeqsûd Mahallesi Heyva Sor a Kurd Yöneticisi Peyman Ebdo, Hulok’ta bulunan sağlık merkezinin günde 150 kişiyi ağırladığını belirtti.

ANHA

Suriye de Halep’in doğusunda sağlık merkezi açıldı
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şemdinli'de piyade binbaşı intihar etti
Şemdinli'de piyade binbaşı intihar etti
Afganistan'da polise saldırı:çok sayıda  ölü
Afganistan'da polise saldırı:çok sayıda ölü