Advert
Advert

Erkek anlayışı’ şarkılarıyla protesto ediyorlar

​ Farklı renklerden, kimliklerden, kentlerden ve seslerden bir araya gelmiş 15 kadından oluşan İstanbul Kadın Orkestrası, erkek egemen sistemi şarkılarıyla protesto ediyor.

Erkek anlayışı’ şarkılarıyla protesto ediyorlar
Erkek anlayışı’ şarkılarıyla protesto ediyorlar Admin
Bu içerik 915 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Onlar farklı renklerden, kimliklerden, seslerden ve şehirlerden bir araya gelmiş 15 kadın. Kimisi müzisyen, kimisi öğretmen, kimisi öğrenci, kimisi gazeteci, kimisi muhasebeci… Ancak onların tek kimliği ise kadın olarak erkek sisteme, yaptıkları müzikle isyan etmek. 

Kimi tesadüfen, kimi arkadaşının önerisiyle kimi de “kendimi burada buldum” diyerek bir araya gelen 15 kadın, geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul Kadın Orkestrası’nı kurdu. Kürtçe, Türkçe, Ermenice, İngilizce, Lazca, Yunanca dillerinde şarkı söyleyen bu kadınlar, müzik hayatında daha çok yeniler. Deneyimlerini kadın mücadelesinden, Anadolu ve Mezopotamya'nın kadim kültüründen alan kadınlar, yaptıkları müziği de kadın sorunlarına dikkat çekmek için “protesto” olarak yorumluyor. 

Şimdiye kadar, İstanbul’un çeşitli yerlerinde ve etkinliklerde sahne alan kadınlar, önümüzdeki süreçte Türkiye’ye açılmayı hedefliyor. Tamamen kendi maddi imkanlarıyla ihtiyaçlarını karşılayan kadınlar, sahneye çıkarken de dolaplarından çıkardıkları kıyafetleri tercih ediyor. Müziği erkeğin tekelinden çıkarmak için yola çıkan bu kadınlar,  özellikle kadınlar tarafından olumlu mesajlar alıyor. Şimdiye kadar 6 tane konser veren kadınlar, önümüzdeki günlerde de Ankara ve İstanbul’da konser verecek. 

ŞARKILARIYLA ERKEK EGEMEN ANLAYIŞI PROTESTO EDİYORLAR 

Necla Demirli, orkestrada vokalistlik yapıyor. Kadınlara yönelik şiddetin, ötekileştirmenin, yok saymanın, öldürmenin çok arttığı bir dönemden geçildiğini belirten Demirli, “Bizim duruşumuzda, sahnedeki performansımız da aslında erkek egemen anlayışa bir protestodur. Amacımız kadınların sesini duyurmaya çalıştığı her alanda var olmak. Biz kadın sorunları üzerinden bir aradayız. Kadına yönelik saldırıların olduğu böylesi bir dönemde daha çok kadının sesine ihtiyaç var” diyor.  

‘ERKEK EGEMEN MÜZİK ALGISI VAR’ 

Zeynep Yıldız da orkestrada bas gitar çalıyor. Yıldız da, kendini amatör müzisyen olarak tanımlıyor ancak buna rağmen sahneye çıkmaktan duyduğu heyecanını, “Enstrümanı elime aldığımda bana bir şeyler oluyor” sözleriyle dile getiriyor. Erkek egemen bir müzik dünyasının olduğunu ifade eden Yıldız, “Kadın sahneye çıktığı zaman müzikten ziyade estetik bir şey bekliyorlar. Ama biz başka bir şey yapmaya çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki bu algı kırılsın. Biz sahneye çıkıp müziği yapmak istiyoruz” diyor. Yıldız, gelen her konser tekliflerine açık olduklarını da sözlerine ekliyor. 

‘MÜZİĞİN AYDINLIĞINA İNANIYORUM’ 

Orkestranın diğer vokalisti Duygu Yeşilyurt da, böylesi bir hayalinin olduğunu ve orkestra fikrinden sonra da gruba katıldığını söylüyor. “Birbirimize çok sıkı tutunduk” diyen Yeşilyurt, müziğin aydınlığına, iyileştirici gücüne ve bir şeyleri değiştireceğini düşünüyor ve bu yüzden orkestrada yer aldığını belirtiyor.  Orkestrada perküsyon çalan Sena İncetahtacı da,  normalde çok heyecanlı bir insan olduğunu belirterek, “Sırf bu kadın davasına sahneye çıktım. Söylemek istediklerimi sözle değil, perküsyon çalarak söylüyorum” diyor. 

Müziğin kadın rengini oluşturmaya çalışan ve bu müzikle erkek anlayışı protesto eden İstanbul Kadın Orkestrası’nın etkinliklerine https://www.facebook.com/istkadinorkestrasi/?fref=ts adresinden ulaşmak mümkün

dihaber.org

Erkek anlayışı’ şarkılarıyla protesto ediyorlar
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa