Advert

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı

Kasım ayında yüzde 0,81 artması beklenen enflasyon, yüzde 0,52 artış gösterdi.

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Bu içerik 198 kez okundu.
Advert

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında enflasyon yüzde 0,52 artış gösterdi. Beklenti enflasyonun yüzde 0,81 artış olacağı yönündeydi.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,79 artış gerçekleşti.

Enflasyon, Ekim ayında yüzde 1.44 artış göstererek beklentilerin altında gerçekleşmişti. Yıllık enflasyon yüzde 7.28'den yüzde 7.16'ya gerilerken, çekirdek enflasyon yüzde 7,04 artmıştı.

AYLIK EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABIDA

Aylık en yüksek artış yüzde 3,89 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde yüzde 1,25, çeşitli mal ve hizmetlerde  yüzde 1,16, konutta yüzde 0,87 ve haberleşmede yüzde 0,64 artış gerçekleştiği belirtildi.

YILLIK EN YÜKSEK ARTIŞ ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜNDE

Yıllık en fazla artış yüzde 22,61 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,58 ile gıda ve alkolsüz içecekler olurken, ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Kasım ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise yüzde 0,12 ile ev eşyası olduğu belirtildi.

 

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencileri İş Dünyası İle Buluştu
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencileri İş Dünyası İle Buluştu
Tunceli  de Düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler
Tunceli de Düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler