Advert
Advert

Şanlıurfa nin göbeğine dikilen AVM'nin kaçak yapıları

Urfa'nın göbeğine "Yeşil alan" vaadiyle dikilen AVM'deki kaçak yapılara, "projede tadilat" adıyla ruhsat verilmeye çalışılıyor.

Şanlıurfa nin  göbeğine dikilen AVM'nin kaçak yapıları
Şanlıurfa nin  göbeğine dikilen AVM'nin kaçak yapıları Admin
Bu içerik 2716 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Urfa'nın Haliliye ilçesi Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve 2014 yerel seçimlerinde "Yeşil alan" vaadiyle yıkılan eski 11 Nisan Stad'ının olduğu alana yapılmak istenen Novada Alışveriş Merkezi bitme aşamasına gelirken, 3 defa revize edilerek yükselen AVM inşaatında kaçak yapıların olduğu tespit edildi. 

'BAKANLIĞA FİNANS İÇİN AVM YAPTILAR'

34 bin metrekare üzerine kurulmak istenen AVM inşaatında, 3 defa revizeye rağmen eşyaları bile yerleştirilen Migros 'un son projede yer almadığı, Büyükşehir Belediyesi'nin projeyi onaylayıp ruhsat verdiğini belirten Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Mehmet Selim Acar, projenin ilk halinin içerisinde kısmi ticaret alanının olduğunu, 4'te 3'ünün yeşil alan olmasını planladıklarını söyledi. Projenin aslına uymadığını ve kaçak yapıların yükseldiğini ifade eden Acar, "İçerisinde bir otelin olduğu, kısmi ticari faaliyetlerin ve parkın olduğu bir alan yapılacaktı. Bu alan yapılırken 38 milyon liralık Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Urfa genelinde yaptığı yatırımlara finansman sağlamak esas alındı. Buradan gelen gelirin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na aktarılması amacıyla yaklaştılar" dedi. 

'TOPÇU MEYDANI KÖTÜ BİR ÖRNEKTİ'

Projeye itirazları sonucu defalarca değiştiğini anlatan Acar, "İlk olarak otel, ticari fonksiyonlar, park gibi projelerle geldiler. Ancak bu projelerden sosyal medya ve bazı STÖ'lerın tepkisi ile geri adımlar atıldı. Akabinde eksi 1, eksi 2 AVM, eksi 3, eksi 4 otopark olmak üzere, üstüde sözde yeşil alan olmak üzere yine bir projeyle geldiler. Tabi bu projede bizim kaygımız üst kullanımın işlevsiz olmasıydı. Örnek verirsek Topçu Meydanı. Başka bir kentte böyle işlevsiz bir meydan olamaz. Bu tür alanlar halkın günlük kullanımında sorun olan alanlardır. Halkın kendini yenileyebileceği alanların olması gerektiğini düşündük. Günlük dinlenebileceği, bir çay içebileceği bir alanın olması gerektiğini söyledik. Çünkü elimizdeki örnek Topçu Meydanı vardı. Altı otopark ancak üstü işlevsiz. Bir meydan düşünün, en güzel yerine tuvalet yapılmış. Aynı sorunları yaşamamak için üstü kısma halkın nefes alabileceği yeşillik ve cafe projesi sunduk. Bizim çekincemiz üst kullanımın işlevini artırmaktı" dedi. 

'BİZİM BAHSETTİĞİMİZ TİCARİ ALAN BU DEĞİLDİ'

İl Koordinasyon Kurumu ve Şehir Planlayıcıları olarak belediyenin onayladığı projeyi mahkemeye taşıdıklarını ve mahkemeyi kazandıklarını ifade eden Acar, sözlerine şöyle devam etti : "O plan iptal edildi. Akabinde yeni bir proje ile geldiler. Biz alanda 'ticari alan' olsun dedik ama böyle bir ticari alandan bahsetmedik. Günlük çay içip, yemek yiyebileceğimiz bir iki ticari fonksiyondan bahsetmiştik. Aynı şekilde Necmettin Cevheri Parkı'na bakan, yani doğu cephesi Atatürk Caddesi’ndeki bankaları taşıyıp caddeyi rahatlatmak ve işlevsellik kazandırmaktı bizim amacımız. Biz bunları düşünürken belediye bu durumu kullandı ve 'Şehir Plancılar Odası ticaret istiyor' dedi. Ancak bizim istediğimiz ticaret bu değildi."

'PROJE SUİSTİMALE UĞRADI'

11 Nisan alanının yeşil alan olması için mücadele ettiklerini söyleyen Acar, proje dahilinde sadece 25 metrekare kurtarabildiklerini söyledi. Acar, alana yapılmak istedikleri projeyi şu şekilde anlattı: "Alanın ortasında bir su ünitesi ve etrafında bir iki cafe olacak şekilde, alt tarafta da arta kalan yerleri bankalara tahsis edecektik. Ancak projemiz belediye tarafından suistimale uğradı. Diğer STÖ ile de bu anlamda anlaşamadık. Onlar Atatürk Bulvarı yönüne doğru ticaret alanından bahsettiler, biz kabul etmedik."

'MİGROS KAÇAK İNŞAA EDİLDİ'

Projenin son halinin ise aslına bağlı kalmadığını ve kaçak yapıların yükseldiğini ifade eden Acar, "Gelin görün ki şöyle bir durum var. Şuan da yapılan inşaatı gördüğümüzde mevcut plan notlarını bile aşmışlar.  Bu noktada yapılara baktığımızda sonradan eklenen Migros, aslında plana aykırıdır. Kaçak yapı olduğu görülüyor. Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin kaçak yapı için bir şey yapmadığı görülüyor. Buraya nasıl ruhsat verildi?"

Kaçak olan Migros'u bitirme noktasına getirdikten sonra yeni bir plan proje tadilatının yapıldığını söyleyen Acar, "Bu plan tadilat kaçak Migros'un yasal olması için yapılıyor. Bunun takipçisi olacağız. Kaçak yapılara göz yuman belediyeleri uyarıyoruz. Bu yaptıkları suçtur. En kısa zamanda yargı sürecine taşımayı da düşünüyoruz" dedi. 

'URFA TRFİĞİ OLUMSUZ ETKİLENECEK'

Bitme aşamasına gelen AVM'nin kentin göbeğine büyük yoğunluklar getireceği kaygısını taşıdıklarını söyleyen Acar, "Projenin kentin tam göbeğinde olması trafiği olumsuz etkileyecek.  Eski sanayi alanının kentsel dönüşüm projesinde olması zaten karışık bir trafiği olan alanı daha da kullanılmaz bir hale getirecek. Şu şekilde düşünün 15-20 katlı kentsel dönüşüm alanı ki bunların içerisinde mevcut ticaret alanı olacak. Yan tarafında AVM, otobüslerin kalktığı Toplama Merkezi. Kentin bu yoğunluğu kaldırması mümkün değil. Zaten sıkışık olan trafiğe bu daha da büyük bir yük bindirecektir" ifadesini kullandı. 

Acar son olarak, kentin Ulaşım Master Planı'nın olmadığını ve bir an önce hazırlanması gerektiğini söyleyerek, 30 senelik projeksiyonla Ulaşım Master Planı'nın yapılması gerektiğini ifade etti. 

Arjin Dilek Öncel - dihaber

Urfa'nın göbeğine dikilen AVM'nin kaçak yapıları
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa