Advert
Advert

Ayşe Efendi Kobanêliler kurdukları 450 komünle kendilerini yönetecek

​ Verdikleri büyük savaş ile özgürlüklerini kazanan Kobanê halkı, yaşamlarını kendi elleriyle inşa etmek için 450 komün kurdu. TEV-DEM Eşbaşkanı Ayşe Efendi, 6 komite ve 12 meclis aracılığıyla piramit şeklinde örgütlenen komünlerle halkın kendi kendilerini yöneteceğini ifade etti.

Ayşe Efendi  Kobanêliler kurdukları 450 komünle kendilerini yönetecek
Ayşe Efendi  Kobanêliler kurdukları 450 komünle kendilerini yönetecek Admin
Bu içerik 897 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Rojava’nın Kobanê Kantonu’nda askeri hamlelerin yanı sıra devrimin alt yapısı olan komün ve meclis çalışmaları da son hızıyla devam ediyor. Kobanê’nin genelinde yaklaşık 450 komün oluşturduklarını belirten Tevgera Demokratik (Demokratik Hareket-TEV-DEM) Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Ayşe Efendi, meclis oluşumlarına gideceklerini, oluşan meclislerle halkın kendi kendini yöneteceğini söyledi. 

450 KOMÜN 6 KOMİTE

Rojava halkının yeni bir aşamadan geçtiğine değinen Efendi, askeri kazanımların yarattığı koşullara göre hareket ettiklerini dile getirdi. Birçok eksikliğin bulunmasına rağmen çalışmalarına devam ettiklerini belirten Efendi, savaş durumdan dolayı Kobanê’de komün ve meclisleşme noktasında pek bir ilerleme kaydedemediklerini söyledi. 

Askeri direnişin yanında halk direnişinin de belirleyici olduğuna değinen Efendi, “Savaş döneminde çok sistemli bir şekilde hareket edemiyorduk. Sadece yaşamsal ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde düzenlemiştik. Ama kolları sıvadık, komünleri oluşturduk. Kobanê genelinde yaklaşık 450 komün oluşturduk. Komünlere bağlı 6 komite var. Savunma, eğitim, sağlık, sulh, hizmet ve ekonomi komiteleridir” dedi. 

PRAMİT SİSTEMİ

Bu komitelerin oluşturulan meclisler içinde yer alacağını, komitelerin temsilcilerinin seçileceğini,  meclislerin eşbaşkanlarının da seçileceğini ifade eden Efendi, “Kobanê’de 14 mahallemiz var. 12 meclis kurmayı amaçlıyoruz.  Bu sistem devlet sisteminde olduğu gibi üstün şişip alt tarafın daralması değil tam tersine yerelin yani alt kısmın genişleyip üst kısmın daralması şeklinde işlenecek” ifadelerini kullandı. 

Çalışmalarının bu tarzda devam edeceğine işaret eden Efendi, meclislerin ve komünlerin halka dair oluşumlar olduğunun altını çizerek, kantonda bulunan öğretmen, mühendis, doktor ve avukat odalarının meclis oluşumlarında yer alacağını belirtti. İhtiyaçların oluşturulan komünler kapsamında karşılanacağını aktaran Efendi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Komünün yoksa sen bir şey yapamıyorsun. Yani bir komüne üye olmak gerekiyor. Bu bir dayatmadan çok, sistemin oturması ve yürütülmesi için olması gereken adımlardan biridir. Bunu böyle algılamak gerekiyor. Gıda malzemeleri başta olmak üzere yaşamsal tüm ihtiyaçlar bağlı bulunduğun komün tarafından karşılanacak.”

Kobanêliler kurdukları 450 komünle kendilerini yönetecek
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa