Advert
Advert

Cemaat yurtlarında dayak iddiası

​Adana'da 80'e yakın cemaat yurdunun bulunduğunu ve yasal olmayan bu yurtların cinsel istismar başta olmak üzere her açıdan acilen denetlenmesi gerektiğini belirten ihraç edilen rehberlik öğretmeni Ayhan Topal, yurtlarda kalan öğrencilerin sık sık kendilerine dayak ve zorla temizlik işlerinde çalıştırılmaktan şikayet ettiğini söyledi.

Cemaat yurtlarında dayak iddiası
Cemaat yurtlarında dayak iddiası Admin
Bu içerik 1063 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılara ait öğrenci yurdunda yaşanan yangın faciasının ardından gözler bir kez daha cemaat yurtlarına çevrildi. 

Adana'da Süleymancılara ait 80'e yakın yurt bulunduğu ve daha çok ortaöğretim ile lise öğrencilerinin kaldığı bu yurtların, yangın faciasının yaşandığı yurtla aynı koşullara sahip olduğu belirtildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen Meryem Abdurrahim Gizer Ortaokulu Psikolojik Danışman öğretmeni ve aynı zamanda Eğitim Sen üyesi Ayhan Topal, Tepebağ Öğrenci Yurdu, Sarıçam ilçesinde bulunan Hacı Veli Dağkıran Yurdu ve Seyhan ilçesinde bulunan Gülbahçe Öğrenci Yurdu'nun bu yurtlardan bazıları olduğunu söyledi. Bu öğrencilerin ortak durumunun ise kırsal alanlardan getirilmeleri ve yoksul ailelerin çocukları olmaları olduğunu kaydeden Topal, bu yurtlarda kalan 70'ten fazla öğrencinin ihraç edildiği okulda eğitim gördüğünü dile getirdi. 

'ÖĞRENCİLER DARP EDİLİYOR'

Yurtta kalan öğrencilerin okul servisleri ile değil yurdun denetimsiz araçları ile karga tulumba okula getirilip, götürüldüğüne dikkat çeken Topal, şöyle devam etti: "Öğrenciler sık sık dayaktan ve yurtta zorla temizlik işlerinde çalıştırılmaktan şikayet etmektedirler. Ayrıca bu çocuklar çok erken uyandırıldıkları için okulda derslerde sürekli uyumaktadırlar." 

Topal, okul idaresi ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin bu yurtlarla ilgili bir işlem yapmadığını gibi öğrencileri teşvik ettiğinin altını çizdi.  

Bu 3 yurt yetkililerinin öğretmenler üzerinde de baskı uyguladığını ifade eden Topal, "Bende bu şikayetleri velilere ilettiğim için defalarca şikayet edildim ve tehditvari konuşmalara maruz kaldım. Kanunen yasak olmasına rağmen öğrenciler bu yurtlarda kalmaya devam ediyor" şeklinde konuştu. 

'DEVLET ASLİ GÖREVİNİ YAPSIN'

Bu yurtlarda göstermelik denetimlerin yapıldığına işaret eden Topal, ayrıca bu yurtlarda gerekli uzman personelin de olmadığının altını çizdi. Topal, bu yurtlarda sadece dini ders veren "Abi ve ablalar"ın bulunduğunu aktardı.
"Dayakla dini eğitim verilmekte ve bunu gittiği okullarda öğretmenlerine bildiren çocuklar daha ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır" diyen Topal, cinsel istismar konusunda da bu yurtların acilen incelenmesi gerektiğini söyledi. 

Topal, şunları aktardı: "Devlet acilen bu yurtları kapatmalıdır. Çünkü bu yurtlar yasal değildir. Ortaokullarda okuyan bu öğrenciler devletin YİPO yada pansiyonlu okullarında öğrenim görmelidir. Ama bu hükümet bu okulları kapatmakta ve önem vermemektedir.Çocuklarımızı bu cemaat yurtlarına peşkeş çekmekte, oralarda cemaatlere eleman kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Devletin asli görevi Anayasa'da belirtildiği üzere parasız, bilimsel ve laik eğitim olmalıdır." 

 

dihaber

Cemaat yurtlarında dayak iddiası
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa