Advert
Advert

CHP’li Tanal Katma Değer Vergisinde İndirim Yapılmasını İstedi

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği kanun teklifi ile Türkiye’deki her türlü mobilyada Katma Değer Vergisi oranının %8 olarak belirlenmesini istedi.

CHP’li Tanal Katma Değer Vergisinde İndirim Yapılmasını İstedi
CHP’li Tanal Katma Değer Vergisinde İndirim Yapılmasını İstedi Admin
Bu içerik 292 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tanal, vergilendirmenin tarihi süreci hakkında şu bilgileri verdi;“1215 yılında imzalanmış olan MagnaCartaLibertatum, Anayasacılığın ilk adımı olduğu gibi, vergilemenin alt yapısının oluşumunu da sağlayan ilk belgedir. Vergilendirme yetkisinin sınırlandırılmasının ilk örneğini oluşturan MagnaCartaLibertatum madde 12; kralın, vergi koymadan önce konseyin rızasını almak zorunda olduğunu belirtmektedir. Böylece ilk defa “vergiye rıza ilkesi” veya “temsilsiz vergi” olmaz ilkesi kabul edilerek parlamento kurulmuş ve siyasi olarak parlamentonun kazandığı birinci yetki vergilendirme alanında ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla demokrasinin özünde devletin vergi ve harcama hakkının sorgulanması yatmaktadır.”Dedi.

Ayrıca Tanal vergilerin dağılımı ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu; “Doğrudan vergiler çok kazanandan çok, az kazanandan az alındığı için vergi adaleti sağlarken, dolaylı vergiler az kazanandan da çok kazanandan da eşit miktarda alındığı için adaletsizliğe yol açan vergilerdir. Ülkemizde gelire bağlı olarak toplanan doğrudan vergiler ile herkesten eşit olarak alınan dolaylı vergiler arasında çok büyük bir negatif fark söz konusudur. Diğer ülkelere bakıldığında, tüm alınan vergiler içindeki dolaylı vergilerin payı Almanya’da %28, Hollanda’da %32, İspanya’da %38 seviyelerinde iken, Türkiye’de aynı oran %70’lerde seyretmektedir. Bu istatistiki verilere bakıldığında Türkiye’de ne yazık ki çok büyük bir vergi adaletsizliği göze çarpmaktadır. Özellikle KDV, ÖTV, ETV gibi dolaylı vergilerin temel ihtiyaçlardan yüksek oranlarda alınması hem tüketici hem de üretici için çok büyük bir mali külfet teşkil etmektedir.”. Tanal mobilya sektörünün durumuyla ilgili olarak ise; Türkiye’nin şu anda dünyada yüzde birine hitap ettiği ve 400 milyar dolar olan mobilya pazarının, %92 iç piyasadan yerli imkanlarla, yerli malzemelerle üretim yapan sektörün, gerekli teşviklerin verilmesi halinde Türkiye’nin dünya piyasasında önemli aktörlerden biri olacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chp mahmut tanal haberi urfada bugün son dakika melcis haberleri urfalı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa