Advert
Advert

Şanlıurfa'da 'Savaş ağır bir günah' sempozyumu

ŞANLIURFA'da, Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği (ULEKAD), KAMER Vakfı ve IMPR desteklediği 'Savaş ağır bir günah' sempozyumu düzenlendi.

Şanlıurfa'da 'Savaş ağır bir günah' sempozyumu
Şanlıurfa'da 'Savaş ağır bir günah' sempozyumu Admin
Bu içerik 724 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Mehmet Akif İnan Kültür Salonunda düzenlenen 'Savaş ağır bir günah' sempozyumuna Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Cem Özer, Düzce Üniversitesinden Prof. Dr. Peri Arbak, ULEKAD Baş. Yar. Dr. Birsen Ocaklı, Harran Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Zafer Sak, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Arda, Şanlıurfa KAMER Vakfı Temsilcisi Gülseren Kaplan, Ceylanpınar Devlet Hastanesi Dr. Şerif Kurtuluş, ULEKAD Sanat Danışmanı ve Kreatör Esma Bayraktar, İnsani Yardım Uzmanı Nuran Kızılkan, ve Psikolog IMPR Humanitarian Taiba Najjar panelist olarak katıldı. 

Şanlıurfa'da sempozyum ve resim sergisi etkinliğini düzenleyen ULEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüzün Yücel ile KAMER Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Gülseren Kaplan, ortak yaptıkları açıklamalarında; dünya liderlerine savasın durdurulmasını isteyerek şunları söyledi:

"Suriye'de Mart 2011'de başlayan ve giderek yayılan iç savaş nedeniyle yaklaşık 3 milyon Suriyeli Türkiye'ye sığınmış durumdadır. Erkekler çatışmalarda hayatlarını kaybetmiş, kaybolmuş ya da savaşmak için Suriye'de kaldıkları için gelenlerin büyük çoğunluğu kadınlar, çocuklar ve yaşlı erkeklerdir. Güncel rakamlara göre Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısı 3 milyon 200 bin kişiye ulaştı. Bu durumda savaş sadece Suriye'yi ya da Suriyeliyi değil, tüm insanlığı etkiledi. Ne yazık ki yaşanan bu insanlık dramı karşısında dünya duyarsız kaldı, sığınmacılara sırtını döndü ve Türkiye'yi yalnız bıraktı. Bu amaçla ULEKAD ve KAMER Şanlıurfa Vakfı Temsilciliğinin ortaklaşa hazırladığı 'Savaş Bir Günah' Konulu Sempozyum ve 'Dikenli Sarmaşıklar' Karma Resim Sergisi düzenleyerek savaşın ağır tahribatına sanat ve birbirinden ünlü ressam sanatçılarımızla karşı durmak istedik."

Programın ardından Şanlıurfalı ve Suriyeli ressamlarında aralarında bulunduğu ressamların katıldığı 'Dikenli Sarmaşıklar' Karma Resim Sergisinin açılışı yapıldı. Resim sergisine vatandaşlar yoğun ilgisi gösterirken, sergiyi yeni nikah yapan gelin ve damat gezmesi renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

FOTOĞRAFLI


DHA-Bölge - Türkiye-Şanlıurfa - Ali LEYLAK

Şanlıurfa'da 'Savaş ağır bir günah' sempozyumu urfa haber şanlıurfa haberleri urfada
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa