Advert
Advert

Avrupalı heyetin Edirne’ye girişi yasaklandı

​ İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’dan oluşan heyetin, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etmek için geldikleri Edirne’de olağanüstü önlemler alındı. Cezaevine yakın bir bölgede durdurulan heyete, görüş izni verilmeyeceği iletildi.

Avrupalı heyetin Edirne’ye girişi yasaklandı
Avrupalı heyetin Edirne’ye girişi yasaklandı Admin
Bu içerik 627 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İsveç Sol Parti Başkanı ve Milletvekili Jonas Sjöstedt, İsveç Sol Parti Başkanı Lotta Johnsson Fornarve, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Parti Sözcüsü ve Milletvekili Pernille Skipper, Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Anne Rehder, Finlandiya Sol İttifak Parti Başkanı ve Milletvekili Li Andersson, Finlandiya Sol İttifak Parti Genel Sekreteri Mia Haglund, Norveç Sosyalist Sol Parti Başkanı ve Milletvekili Audun Lysbakken ve Norveç Sosyalist Sol Parti Basın Sorumlusu Siri Gjortz’tan oluşan heyet, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Abdullah Zeydan ile görüşmek üzere sabah erken saatlerinde İstanbul’dan Edirne’ye geldi. Heyete, HDP milletvekillerinden Filiz Kerestecioğlu ve Sibel Yiğitalp eşlik etti. Heyetin gelişi öncesi kente olağanüstü önlemler alınarak, giriş ve çıkışlara arama noktaları kurulması dikkat çekti. 
 
Edirne Cezaevi’ne yakın bir bölgede durdurulan heyet üyelerine, “görüşme izni” olmadığı iletilerek engellendi. Heyet içerisinde yer alan HDP’li Kerestecioğlu ve Yiğitalp ise cezaevine giriş yaptı. Sabah saatlerinde ise HDP Milletvekili Celal Doğan, eski DBP Milletvekili Hasip Kaplan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, Demirtaş ve Zeydan ile görüşmek üzere cezaevine giriş yaptı. 
‘BARIŞ İÇİN BURADIYIZ’

Avukatların Demirtaş ve Zeydan ile görüşmeleri devam ederken, HDP’li Doğan ise Demirtaş ve Zeydan ile yaptığı görüşme ardından cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında açıklamalarda bulunan Doğan, Demirtaş ve Zeydan’ın durumunun iyi olduğunu ifade ederek, kaldıkları tek hücreli odalardan çıkarılmaları için gerekli işlemlerin bir an önce yapılmasını kendilerine ilettiğini söyledi. 

Demirtaş’ın mesajlarında bir değişikliğin olmadığını dile getiren Doğan, “Biz burada barış için varız, bundan sonra da barış için olacağız” dediğini söyledi. 

Doğan, milletvekillerin gözaltına alındığı andan bu güne kadar kendilerine uygulanan bütün uygulamaların hukuka aykırı olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin Balbay ve Haberal kararlarına atıfta bulunan Doğan, “AYM’nin kararı var. AYM’nin hangi işi bundan daha ivedi” dedi. 

Doğan, cezaevi müdürü ile görüştüğünü dile getirerek, “Siz şimdi tutuklu gibi mi yoksa milletvekili gibi mi davranıyorsunuz milletvekillerine diye sordum. Bana nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimizi bilmiyoruz dediler” dedi. Avrupa kamuoyuna da seslenen Doğan, demokrat kesimlerin yanlarında olması çağrısında bulundu. 

DBP eski milletvekili Hasip Kaplan ise, milletvekillerin yerinin cezaevi olmadığını, meclis olduğunu hatırlatarak, bir an önce serbest bırakılmaları gerektiğini diledi. Kaplan, avukatlar olarak milletvekillerinin serbest bırakılması için üzerlerine düşen tüm sorumluluğu yerine getireceklerini söyledi. 

Avrupa’dan gelen heyetin arama noktasındaki bekleyişleri devam ederken önümüzdeki saatlerde konuya ilişkin basın açıklaması yapılması bekleniyor. 

 

dihaber.net

 

Avrupalı heyetin Edirne’ye girişi yasaklandı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa