Advert
Advert

İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı

​ İHD Çalışma Hayatı Komisyonu, son 11 ayda bin 816 işçi yaşamını yitirdiğini belirterek, OHAL’in kaldırılarak iş cinayetleri için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

 İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı
 İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı Admin
Bu içerik 710 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çalışma Hayatı Komisyonu, Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte iş yaşamında son zamanlarda artan iş cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. 

İHD Çalışma Hayatı Komisyonu’ndan Osman Özkan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin OHAL’de iş cinayetlerinde belirgin bir artış gözlediklerini belirtti. Özkan, OHAL’i fırsat bilen patronların kar hırsının alınmayan ve denetlenmeyen önlemler nedeniyle işçilerin çalışırken hayatlarını kaybetmeye devam ettiğini söyledi. 

‘KASIM AYINDA EN AZ 190 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ’

Kasım ayında Siirt’in Şirvan ilçesinde maden ocağında meydana gelen göçükte 16 işçi, Zonguldak’ta maden ocağında yaşanan göçükte bir işçinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Özkan, İSİG Meclisi’nin verilerine göre, son 5 yılda madenlerde 697 işçi yaşamını yitirdiğini, Kasım ayında da en az 190 işçinin 11 ayın toplamında ise bin 816 işçi yaşamını yitirdiğini hatırlattı. 

Bu rakamlar karşısında vahim bir tablo ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Özkan, ilan edilen OHAL ile birlikte bu tablonun daha da belirginleştiğini söyledi: “İSİG Meclisi’nin verilerine göre;  OHAL ilanına kadar ortalama 154 iş cinayeti gerçekleşiyorken, OHAL ilanından bu yana sayı 177’ye çıkmıştır. OHAL ilanından sonra iş cinayetlerinde artış olmuştur.” İş kollarına göre en çok ölümlerin yaşandığı mesleklerin ise inşaat, taşımacılık, orman ve madencilik olduğunu söyleyen Özkan, Kasım ayında ölen 190 içi arasında 8’inin kadın 2’sinin de çocuk olduğunu belirtti.

‘SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

OHAL nedeniyle işçilerin örgütlenme ve grev haklarının engellendiğini ifade eden Özkan, OHAL’in kaldırılarak iş cinayetleri için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaparak, şu çağrıda bulundu: “İşten atmaların yasaklanması, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), işçilerin lehine olan hükümlerinin uygulanması için Çalışma Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya çağırıyor ve sorunların takipçisi olacağımızı duyuruyoruz.” 

dihaber.net

İHD: İş cinayetleri için gerekli önlemler alınmalı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa