Advert
Advert

Baluken Meclis kürsüsündeydi

​ Tutuklu bulunan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in geçtiğimiz yılki bütçe görüşmelerinde DAİŞ'le Türkiye arasındaki ticari faaliyetlerine dair değerlendirmesi bir kez daha bütçe görüşmeleri sırasında genel kurulda HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından dinletildi.

Baluken Meclis kürsüsündeydi
Baluken Meclis kürsüsündeydi Admin
Bu içerik 262 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Meclis Genel Kurulu'nda devam eden bütçe görüşmelerinde tutuklu bulunan HDP'li milletvekilleri de söz sahibi oldu. 

Görüşmenin bugünkü birleşiminde HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, genel kuruldaki konuşmasının bir bölümünü cezaevinde tutulan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'e ayırdı. Beştaş, Baluken'in 2016 bütçe görüşmelerinde Türkiye ve DAİŞ arasındaki ticari faaliyetlere dair değerlendirmelerinin yer aldığı görüntüyü dinletti. Baluken, söz konusu konuşmasında "Terör örgütü dediğiniz IŞİD ile Akçakale'den 7 milyon dolarlık neyin alışverişini yaptınız" sorusunu sormuştu. 

Baluken, söz konusu konuşmasında özetle şu ifadeleri kullanmıştı: "Tel Abyad (Grê Spî) IŞİD'in elindeyken yapılan ticaret 7 milyon dolar. YPG Grê Spî'yi özgürleştirdikten sonra ise kapı kapanıyor, ticaret 0 dolar. Eğer IŞİD bir terör örgütüyse, bu ticaret ne anlama geliyor? O bölgeye ne ihraç edildi? Bu ticari faaliyet, bölge PYD'nin denetimine girdikten sonra neden durdu?"

Konuşmayı dinlettikten sonra sözlerine devam eden Beştaş, şunları söyledi: 
"Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken, burada konuşma hakkı olduğu halde cezaevinde rehin olarak bulunmaktadır. Dün Sayın Baluken'in duruşmasına katıldım. Yargı TBMM üyelerini alenen aşağılamaktadır. Dün İdris Baluken'e verilen para cezası dokunulmazlığın yüzde yüz ihlalidir. Avukatlarının yaptığı itirazlar bir saniye bile düşünülmeden reddedilmiştir. Meclis'in üzerinde yargı vesayeti kurulmuştur." 

Baluken Meclis kürsüsündeydi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa