Advert
Advert
Advert

İHD: Kanser hastası tutuklu Pehlivan’ın tedavisi engelleniyor

Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenlenen “F oturma” eyleminde bu hafta, kanser hastası Mesude Pehlivan’ın kemoterapi tedavisinin engellendiği belirtildi.

İHD: Kanser hastası tutuklu Pehlivan’ın tedavisi engelleniyor
İHD: Kanser hastası tutuklu Pehlivan’ın tedavisi engelleniyor Admin
Advert


İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’nun hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri "F Oturumu" Galatasaray Meydanında 246'ıncı kez gerçekleştirildi. "Susma suça ortak olma", "Onursuz arama işkencesine son" sloganlarının atıldığı eylemde, "Tecrit öldürüyor f tipi hapishaneler kapatılsın" ve "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" yazılı pankartlar açıldı.

Bu hafta, Dünya İnsan Hakları Haftası Günü’ne dikkat çekilerek hasta tutuklu Mesude Pehlivan’ın durumu aktarıldı. Basın açıklamasını İHD Cezaevi Komisyon üyesi Aylin Hacaloğlu yaptı. 

‘TÜRKİYE’DE İNSAN OLMAK SUÇ’

Hacaloğlu, içeride ve dışarıda savaş, işkence ve zulüm politikalarıyla yakılan yıkılan şehirlerde zorla yerlerinde edilen insanlarla, zorbalıkla teslim alınmaya çalışan halk iradesinin gölgesinde İnsan Hakları Haftası’na girdiklerini belirtti. Türkiye’de insan olmanın "suç" sayıldığı, bireysel ifadelerin askıya alındığını ifade eden Hacaloğlu, "OHAL kanunlarıyla birlikte devletin içeride ve dışarıda korkuya hakim kıldığı işkenceyi meşrulaştığı bir dönemden geçerken giriyoruz İnsan Hakları Haftası'na” dedi. 

‘KEMOTERAPİ TEDAVİSİ ENGELLENİYOR’ 

Hacaloğlu, 2000 yılındaki kamuoyunda “Hayata Dönüş” operasyonuyla bilinen cezaevlerine dönük operasyonlar sırasında kullanılan kimyasal gazlar sonucu kanser hastalığına yakalanan ve şu an Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde kalan Mesude Pehlivan’ın durumuna dikkat çekti. Pehlivan’ın aylardır tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Hacaloğlu, kemoterapi tedavisinin engellendiğini ve hastalığının giderek kötüleştiğini söyledi. 
Hacaloğlu, tüm hasta tutuklularının serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. 

İHD: Kanser hastası tutuklu Pehlivan’ın tedavisi engelleniyor
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜRCİSTAN'Batum'da otelde yangın: 12 ölü
GÜRCİSTAN'Batum'da otelde yangın: 12 ölü
KONYA'd Ak Partilileri taşıyan minibüs kaza yaptı 9 yaralı
KONYA'd Ak Partilileri taşıyan minibüs kaza yaptı 9 yaralı