Advert
Advert

Şanlıurfa'da Başkanlık Sistemi Paneline Büyük İlgi

Katılanlar ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Sema Çiftçi, Genel Sekreter Abdulkadir Acar ,Hizmet İş Sendikası Şanlıurfa 2 Nolu Şube Başkanı Bozan İzol , Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık,Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol , Akparti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Karaköprü ,Hilvan ,Birecik , Siverek ,Eyyübiye ve Haliliye Akparti ilçe Başkanları , Akparti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri , Gap Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Gazeteciler ve Basın Emekcileri Derneği Şanlıurfa İl Temsilcisi Gazeteci Abdullah Yiğit ,Akparti Şanlıurfa Eski İl Başkanı Avukat Yusuf Eğilmez,Eyyübiye Belediye Başkan Vekili Mehmet İlhami Günbegi ve çok sayıda katılımcıların katılımı ile yapıldı .

Şanlıurfa'da Başkanlık Sistemi Paneline Büyük İlgi
Şanlıurfa'da Başkanlık Sistemi Paneline Büyük İlgi Admin
Bu içerik 1129 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABDULLAH YİĞİT-ŞANLIURFA 

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Gap  Gazeteciler Birliğinin düzenlediği Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu'nun anlattığı "Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi" konferansına yoğun katılım oldu.

Katılanlar ise  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Sema Çiftçi, Genel Sekreter Abdulkadir Acar ,Hizmet İş Sendikası Şanlıurfa 2 Nolu Şube Başkanı Bozan İzol , Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık,Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol , Akparti İl Başkanı  Zeynel Abidin Beyazgül ve Karaköprü ,Hilvan ,Birecik , Siverek ,Eyyübiye ve Haliliye Akparti ilçe Başkanları ,  Akparti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri , Gap  Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Gazeteciler ve Basın Emekcileri Derneği Şanlıurfa İl Temsilcisi Gazeteci Abdullah Yiğit ,Akparti Şanlıurfa Eski  İl Başkanı Avukat Yusuf Eğilmez,Eyyübiye Belediye Başkan Vekili Mehmet  İlhami Günbegi ve çok sayıda katılımcıların katılımı ile yapıldı .

 


Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" başlıklı konferansla Şanlıurfalılara başkanlık sistemini anlattı.

Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen  "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konferansında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yeni anayasanın önemine dikkat çekti.

Şanlıurfa Büyükşehir belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığının video sunumunun ardından konuşan Başkan Çiftçi: "Eğer yasalar ve hukuk toplumun ihtiyaçlarına cevap vermiyorsa, toplumun yapısını içermiyorsa, insanlar arasındaki ilişkiyi ve insanla devlet arasındaki ilişkiyi düzenlemede eksik kalıyorsa değişmelidir. Yasalar milletin iradesiyle seçilen vekillerin mecliste yaptığı düzenlemelerdir. 1980'den kalma, toplumun iradesini taşımayan, cuntanın oluşturduğu bir zihniyetin eseridir. Gelişmiş, demokrasinin, hukukun olduğu toplumlarda anayasa değişikliği gerçekleşmelidir. Anayasa değişikliği Başkanlık sistemiyle aslında ilintili. Çünkü bu sistemin anayasada bir norm olarak düzenlenmesi gerekiyor. Başkanlık sistemi aslında geleneğimize, kültürümüze, inancımıza uygun olduğunu tarihimize baktığımızda söyleyebiliriz. Kalkındığımız dönemlere bakın güçlü iktidarlar döneminde olmuş.  Menderes, Turgut Özal dönemleri örnektir. Şimdi bakın günden güne kalkınıyoruz. Güç kaybı oldu mu sistem açık veriyor ve sarsılıyoruz" dedi.

Anayasa değişikliği ile darbe girişimlerin önüne geçileceğini belirten AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül; "15 Temmuz darbe girişimini göğüslediysek bundan sonrasını tamamlamak ancak bu tür yasaları hayata geçirmekle mümkündür. Yoksa çok 15 Temmuzlar yaşarız" dedi.

Gap  Gazeteciler Birliği Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin katkılarından ve ev sahipliğinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi"ni anlatan Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu yakın tarihte yaşanan darbeler ve darbe girişimlerini anlattı. Fendoğlu: "Yeni anayasa bizi kurutmaz tabiri caizse. Bize sıfır yepyeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Anayasa değişikliği ve kısmi başkanlık sistemi inşallah gelecek. Şuanda ki anayasa 18 kez değişmiş ve insicamı bozulmuştur. Biz bunun ötesini yani yeni anayasa istiyoruz" diyerek başkanlık sistemi ve gereksinimlerini katılımcılara anlattı. 

Şanlıurfa'da Başkanlık Sistemi Paneline Büyük İlgi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
şanlıurfa urfa