Şanlıurfa da simit satan Suriyeli iki kardeş Kobanê özlemi

Şanlıurfa sokaklarında para kazanmak zorunda kalan Kobanêli çocuklar, ayaklarında terlik, boylarından büyük simit tepsisi, yüzlerindeki gülümseme ile Kobanê'ye özlemlerini dile getiriyor.

Şanlıurfa da simit satan Suriyeli iki kardeş Kobanê özlemi
Bu içerik 291 kez okundu.
Advert

Kobanê'ye DAİŞ'in 15 Eylül 2014 tarihinde düzenlediği saldırılar sırasında sığındıkları Şanlıurfa'nın sokaklarında kafalarına bıraktıkları cüsselerinden büyük tepsilerde simit satan 6 yaşındaki Hemud Muhamed Elî ve 10 yaşındaki ağabeyi Muhamed Muhamed Elî, yüzlerindeki gülümsemeyi yitirmeden Kobanê'ye dönmek istiyorlar.

URFADABUGUN.COM BULDU KONUŞTU İKİ KARDEŞ HAMALIK YAPAN BABALARINA YARDIMCI OLUYOR

Şanlıurfa 'nın merkez Eyyubiye ilçesi Muradiye Mahallesi'ndeki bir barakada kalan kardeşler, her gün sabah erken saatlerde Balıklıgöl Platosu'ndaki alışveriş merkezlerine gelip simit satıyor. Kışın soğuk havasına rağmen ayaklarındaki terliklerle herkesin dikkatini çeken kardeşler, yanlarından her geçene gülümseyerek bildikleri tek dil olan Kürtçe'de "Kehke Nakirî? (Simit almazmısın)" diye soruyor. Kardeşlerin tüm olumsuzluklar karşısında yüzlerindeki gülümseme ise dikkat çeken başka bir ayrıntı.

KOBANÊLİ ÇOCUKLAR

Büyük kardeş Muhamed, Kürtçe "Babam hamallık yapıyor. Biz 7 kardeşiz. Biz de çalışıyoruz. Günde 5-10 TL kazanıp eve götürüyoruz" derken, Hemud gülümsemesini eksik etmiyor. Hemud, ağabeyine nispet yaparcasına "Ben günde 50-100 TL kazanıyorum" diyor.

 

Her 2 kardeş de konuşmalarının arasına Kobanê'ye duydukları özlemi sıkıştırarak, yine Kürtçe "Bir an önce Kobanê'ye dönmek istiyoruz. Çok özledik" demeyi ihmal etmiyor.

HABER:İBRAHİM UYĞUR

Şanlıurfa da simit satan Suriyeli iki kardeş Kobanê özlemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barzani 6 ayda ikinci kez Türkiye’de
Barzani 6 ayda ikinci kez Türkiye’de
Rudaw muhabiri patlamada yaşamını yitirdi
Rudaw muhabiri patlamada yaşamını yitirdi