Advert

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Halep açıklaması

​ Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad rejiminin kontrolünü sağladığı Halep için, "Halep'te katliamın durması için çaba sarf ediyoruz" dedi. Öte yandan Türkiye ve Rusya yarın Halep için toplanıyor.

Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'ndan Halep açıklaması
Bu içerik 182 kez okundu.
Advert

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çek mevkidaşı Lubomir Zaoralek ile düzenlediği ortak basın toplantısında Halep konusuna değindi. 

Çavuşloğlu, Esad rejiminin büyük oranda kontrolünü sağladığı Halep'e ilişkin "Halep’te katliamın durması için çaba sarf ediyoruz. Vahşetin zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep’te. Rejim ve destekçileri bunu sorumlusudur. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaşması engelleniyor. Bunu sorumlusu rejim ve destekçileridir" dedi.

Çavuşoğlu, yarın Rusya ile Halep konusunda yapacakları görüşme için de, "özel spesifik bir toplantı değil. Bizden bir açıklama gelirse onu dikkate almanızı rica ediyoruz" ifadesini kullandı.

AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Çavuşloğu, AB-Türkiye ilişkilerine dair ise, "Son zamanlarda AB, daha gerçekçi bir zemine doğru gidiyor ama biz artık sonuç da almak istiyoruz. Hiçbir şeyin sürüncemede kalmaması gerekiyor. En son Martin Schulz ile de görüştük. Biz her zaman anlamlı diyaloğa hazırız, iş birliğine hazırız. Türkiye olarak Avrupa'ya, Avrupa'nın güvenliğine, ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sorunlarımız ortaktır, önümüze çıkan fırsatlar da hepimize fayda getirecektir" ifadelerini kullandı. 

Çavuşloğu, Avrupa Parlamentosu'na da eleştiriler getirdi. AP'de bulunan bazı parlamenterlerin PKK'yi desteklediğini ileri süren Çavuşoğlu, "PKK'yı savunun parlamenterler var. Neden? Aynı ideolojiyi savunuyorlar. İdeolojiniz batsın sizin. Öyleyse sende git dağa, ne işin var parlamentoda" diye konuştu.

Çavuşoğlu'ndan Halep açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencileri İş Dünyası İle Buluştu
İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencileri İş Dünyası İle Buluştu
Tunceli  de Düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler
Tunceli de Düşen helikopterin enkazından ilk görüntüler