Advert
Advert

Ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan pazar

​İzmir’de kimi üreticiler, her ayın ilk Cumartesi günü Hatay Kapalı Pazar Yeri’nde kurulan pazarda, ürettikleri doğal ürünleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan tüketiciyle buluşturuyor.

 Ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan pazar
 Ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan pazar Admin
Bu içerik 888 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Hatay semtinde bulunan Hatay Kapalı Pazar Yeri’nde, her ayın ilk Cumartesi günü farklı bir pazar kuruluyor. “Üretici kooperatifleri tüketici ile buluşuyor” sloganıyla kurulan bu pazarda ise üreticiler, ürettikleri doğal ürünleri herhangi bir aracı olmadan doğrudan tüketiciyle buluşturma imkanına sahip.

Bu ay kent genelindeki 21 kooperatifin yer aldığı pazarda, organik tarım ürünlerinden konservelere, çiçek fidanlarından el işlerine, süt ve süt ürünlerine kadar pek çok doğal ürün tezgahlarda yer aldı.  

‘DIŞARIDAN HİÇBİR ÜRÜN ALIMI YOK’

Pazarda satışa sunulan tüm ürünlerin İzmir’de bulunan kooperatiflerin bünyesinde üretilen ürünler olduğunu belirten Seferihisar Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi üyesi Bilsen Günür, pazara dışarıdan hiçbir ürünün alınmadığını vurguladı. 

Pazarda ürettiği balın satışını yapan Günür, “400’ün üzerinde kovanımız var. Her yıl Nisan ayında arılarımızı İzmir’in Seferihisar ilçesinde mandalina çiçeğine indiririz. Mandalina Çiçeği balımızı aldıktan sonra arılarımız Kütahya’ya gider. Her çiçeğin her yöresine göre ballarımız üretiyor ve pazarlara çıkartıyoruz” dedi.

HEM ÜRETİCİ HEM DE TÜKETİCİ MEMNUN

Pazarda satışı yapılan ürünlerin fiyatlarının da öyle sanıldığı gibi yüksek olmadığını kaydeden Günür, hem üreticilerin hem de tüketicilerin fiyatlardan çok memnun olduklarını dile getirdi. Günür, İzmirli tüketicilere de şu çağrıda bulundu: “Aracısız birebir ürettiğimiz ürünler. Tüketiciler bu pazardan taze ürünler alıyor ve üretici ile diyalog halindeler. Bütün doğal ürünlerimiz burada halka sunuluyor. Bundan dolayı tüketiciler bu pazarda yer almalı.” 

‘ÜRÜNLERİN HEPSİ ORGANİK’

Yine pazarda kurduğu tezgahta, kendi elleriyle yaptığı sarma, tatlı ve börekleri satan Mürvet Aldın’ın belirttiğine göre ise, kullandığı malzemelerin hepsi organik. Kullandığı malzemeleri kendi tarlalarında organik bir şekilde ürettiklerini söyleyen Aldın, ürünlerin yerli ve doğal olmasına dikkat ettiklerini belirtiyor.

Evde oturdukları zamanlarda hiçbir şey yapmadıklarını, şimdi ise hem kooperatif çalışmaları hem de bu pazarın ekonomilerine çok katkısı olduğunu dile getiren Aldın’ın “Ekonomik acıdan kendimizi özgürleştirdiğimizden dolayı evde de dışarıda da statümüz değişti” şeklindeki sözleri de oldukça dikkat çekici. 

‘ÜRÜNLERİMİZİ TÜKETİCİLERE ANLATMAK İSTİYORUZ’

Pazara çıkarttığı ürünleri evde kendisinin hazırladığını fakat kooperatifte yaptıkları ürünleri ise kolektif bir şekilde hazırladıklarını aktaran Aldın, bu çalışma sisteminin eskiye nazaran üreticiler arasında bir dayanışma ördüğünü paylaştı.

Satışa sundukları ürünlerin hepsinin mevsiminde yetiştirilen taze ürünler olduğunu özellikle vurgulayan Aldın, “Yaz ürünleri ise kış için konserve yapıyoruz. Konserve yaptığımız ürünleri de kışın burada kullanıyoruz. Tüketiciler bu pazara gelip her şeyi tadıp, baksınlar. İçinde neler olduğunu görsünler” diyerek herkesi pazara davet etti.

‘Üretici kooperatifleri tüketici ile buluşuyor’ pazarında yer alan üreticiler, önümüzdeki Ocak ayının 7’sinde yine Hatay Kapalı Pazar Yeri’nde misafirlerini bekliyor olacak.

 

 

Ürünleri doğrudan tüketiciyle buluşturan pazar
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa