Advert
Advert

'Savaş olmamasını daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor'

Vietnam Savaşı'nın simgeleşen isimlerinden Kim Phuc, Ortadoğu’daki savaşlara dikkat çekerek, “Bugün hala aynı durumda olan çocukları gördüğüm zaman yine çok üzülüyor, kırılıyorum. Umarım daha fazla savaş olmamasını, daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor” dedi.

'Savaş olmamasını daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor'
'Savaş olmamasını daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor' Admin
Bu içerik 975 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Vietnam savaşının simgesi; UNESCO İyi Niyet Elçisi Kim Phuc, besteci, şarkıcı, yazar ve film yönetmeni Zülfü Livaneli'nin 50'inci sanat yılı kapsamında Tarabya Otel’de düzenlenen, "Barış ve Özgürlüğe adanmış bir yaşam" konulu konferansa katıldı. Programın sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kim, “Kalbim çok kırık. Bugün hala aynı durumda olan çocukları gördüğüm zaman yine çok kırılıyor. Bundan sonra umarım benim durumumla aynı durumu yaşayan çocukları görmem. Daha fazla savaş olmamasını, daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor” diye konuştu. 

'ÇOCUKLARA UMUDU ÖĞRETMEMİZ GEREKİYOR'

Phuc, son yıllarda savaşlardan etkilenen çocukların içinde bulunduğu drama ilişkin yöneltilen bir soruya da, “Ülkelerin liderlerinin öğrenmesi gerekiyor. Herkesin affetmeyi, umut beslemeyi, sevmeyi öğrenmesi gerekiyor. Savaştan gelen biriyim, bundan çok mustarip oldum. Ben bunun iyi bir örneğiyim. Bundan sonra savaşların olmaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Çocukları bugünlerden eğitmemiz gerekiyor. Sevgiyi, umudu öğretmemiz, affetmeyi öğretmemiz gerekiyor ki bugünün çocukları yarının yetişkinleri oldukları zaman bu savaşları durdurabilsinler. Savaşların olmaması için bu durumu çok ciddiye almamız gerekiyor. Ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor” cevabını verdi. 

'DÜNYA İNSANLARI SAVAŞA DUR DEMELİ'

Dünya kamuoyunda yankı bulan Suriyeli Ümran ve Aylan bebek ile ilgili soruya verdiği cevapta, bu fotoğrafları gördükten sonra bütün dünyanın büyük reaksiyon göstermesi gerektiğini dile getiren Kim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fotoğrafları gördüğüm zaman kalbim kırılıyor gerçekten. Dünyanın etrafındaki insanların ayağa kalkması ve uyanması için bu savaşlara dur demeleri içinde aynı zamanda itici güce sahip bu fotoğraflar. Bunları böyle değerlendirmek gerekiyor. Çocukların mutlu ortamlarda barış içinde büyüyebilmeleri için bu fotoğrafları gördükten sonra bütün dünyanın büyük reaksiyon göstermesi gerekiyor.” 

KIM PHUC KİMDİR? 

Kim Phuc ya da Phan Thi Kim Phuc, 1963 yılında, Saygon'un kuzeyinde bir köyde dünyaya gelen Vietnamlı. 1972’de dünyanın gözünü Vietnam Savaşı’na çeviren ünlü fotoğraftaki kız. Adı, Vietnamca “Altın Mutluluk” anlamına geliyor. Vietnam Hava Kuvvetleri tarafından atılan napalım bombasıyla köyü bombalanana kadar, savaşa rağmen mutlu bir çocukluğu oldu. Bombardıman sonrası kaçarken iki kardeşi yanarak öldü. Hayatta kalmayı başaran Kim, 45 yıl önce yaşanan savaşın sembolü haline gelmişti.

dihaber.net

'Savaş olmamasını daha yüksek sesle söylememiz gerekiyor'
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa