Advert
Advert

Tuğluk: HDP siyaset dışına itiliyor

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Ekim'den bu yana bin 831 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 360’nın tutuklandığının bilgisini verdi. Tuğluk, gözaltı operasyonlarının “siyasi intikam operasyonu” olduğunu belirterek, HDP’nin siyaset dışına itilmek istendiğini söyledi.

Tuğluk: HDP siyaset dışına itiliyor
Tuğluk: HDP siyaset dışına itiliyor Admin
Bu içerik 618 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu, son bir kaç gün içerisinde partilerine dönük saldırı ve gözaltı operasyonlarına ilişkin son güncel bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Konuya ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin şu bilgileri verdi: "22 Temmuz 2015 tarihinden bu yana partimize, partimiz tabanına ve bileşenlerine yönelik gerçekleşen siyasi soykırım operasyonları neticesinde toplam 8 bin 432 kişi gözaltına alınmış, aralarında eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, il-ilçe eş başkanlarımız, yöneticilerimiz ve parti üyelerimizin bulunduğu 2 bin 360 kişi tutuklanmıştır. Bu kapsamda Bilgi İşlem Birimimizin Ekim 2016 tarihinden bu yana edindiği bilgiler doğrultusunda son 2 ayda toplam bin 831 kişi gözaltına alınmış 360 kişi ise tutuklanmıştır."

 

Tutuklananlardan 21’i HDP, 17’sinin de DBP il eşbaşkanı olduğunu belirten Tuğluk, 63 belediye eş başkanının tutuklandığını 43 belediyeye de kayyum atandığını kaydetti. Tuğluk, HDP’li 12 milletvekili ile birlikte 4 Merkez Yürütme Kurulu ve 3 Parti Meclisi üyesinin de tutuklu olduğunu aktardı.

 

‘SİYASİ FAALİYETLERİMİZ ENGELLENİYOR’

 

Tuğluk, partilerinin siyasi bir kırımla kaldığının altını çizerek, “Burada dikkat çekilmesi gereken mesele parti binalarına baskından sonra resmi evraklarımıza el konularak, siyasi faaliyetlerimiz engelleniyor” dedi. İstanbul Beşiktaş’ta polise yönelik saldırıyı kınadıklarını bir kez daha ifade eden Tuğluk, “HDP barıştan ve yaşamdan yanadır. Patlayan bombaların sorumlusu kimdir? Neden çözümü tartışmıyorken, bu bombalar patlıyor. Patlayan bombaların sorumluluğu hükümettedir. Bombaları engelleyemediği için sorumluluğu HDP’ye atmaya çalışıyor. Gerekli engellemeyi beceremeyenler sorumludur. İlgili bakanlar istifa etmelidir. Sorumluluğu partimize yüklemek akıl karı değildir. Bu olayları gerekçe göstererek, HDP’siz bir meclis yaratmak ve referandum yapmak istiyorlar” diye konuştu.

 

7 HAZİRAN’IN İNTİKAMI ALINIYOR

 

HDP’ye dönük operasyonları “siyasi intikam operasyonu” olarak tanımlayan Tuğluk, bununla 7 Haziran seçimlerinin intikamın alınmak istendiğini vurguladı. Siyasi iktidara seslenen Tuğluk, “Gücü yetiyorsa HDP ile siyasi mücadele yürütsün. Bunu yapamadığı için tutuklayarak mücadele ediyor” diye konuştu.

 

Bu politikaların sorumlusunun doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu savunan Tuğluk, “Tek adam rejimine karşı olduğumuz için bu saldırılara maruz kalıyoruz. Tek adamlık, diktatörlüktür” ifadesini kullandı.

 

OPERASYONLAR BARIŞI ISKALATIYOR

 

HDP olarak barıştan yana olduklarının altını çizen Tuğluk, şöyle devam etti: “Barış isteyen ve bunun için mücadele eden bir partiyiz. Bizlere saldırarak, barış isteyenleri dışarıda bırakmak istemiyorlar. Halk barış istiyor, bizler de halkımızın bu çağrısına dönük politika yürütüyoruz. HDP’ye operasyon yapmak barışı ıskalamaktır. Ne yazık ki bu politikaları yürüten de bu ülkenin cumhurbaşkanıdır.”

 

Tuğluk, “Birbirimizi yıpratmadan halklar arası kutuplaşma yaratmadan barışa dönelim ve sorunlarımızı konuşalım” dedi. Meclis’te siyaset yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Tuğluk, “Çalışmalarımız devam edecek. Bizleri halkımız oraya gönderdi. Halkımızın isteği o mevziide mücadele edilmesidir. İktidar bizi siyaset dışına itmek istese de demokratik siyasete devam edeceğiz” diye konuştu.

 

‘HDP SİYASET DIŞINA İTİLİYOR’

 

Dün Çankaya’da MHP, CHP ve AK Parti genel başkanlarının bir araya gelişini de değerlendiren Tuğluk, “Partilerin genel başkanları bir araya gelebilirler. 6 milyon oy almış HDP ise bunun dışında tutuluyor. Milli cephe arayışı söz konusu. Ne yapmak istiyorlar bilemiyoruz. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Bizi siyaset dışına atmayı uygulamaya koyduklarının göstergesidir” değerlendirmesi yaptı.

 

20 Aralık Salı günü Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak olan anayasa değişikliğine ilişkin tutumları sorulan Tuğluk, “Tartışmalarımız devam ediyor. Tutumumuz ilgili kurullar tarafından duyurulacak” yanıtını verdi.

Kaynak:dihaber.net

Tuğluk: HDP siyaset dışına itiliyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa