Advert
Advert
Advert

İHD'den kadın tutuklular için Bakırköy Cezaevi önünde eylem

HD Kadın Komisyonu, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yaptıkları eylemle, kadın tutuklulara yönelik işkenceye dikkat çekerek, nerede olursa olsun kadına yönelik şiddetin karşısında olmaya devam edeceklerini belirtti.

 İHD'den kadın tutuklular için Bakırköy Cezaevi önünde eylem
 İHD'den kadın tutuklular için Bakırköy Cezaevi önünde eylem Admin
Advert

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, 10-17 Aralık Dünya İnsan Hakları haftası kapsamında cezaevlerinde kadın tutuklulara yönelik işkenceye dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde açıklama gerçekleştirdi. "Kadın mahpuslara yönelik, erkek devlet şiddeti son bulsun" pankartı açılan eylemde, "Jin, Jiyan, Azadi", "İnsan haklarıyla insandır", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı. 

Basın metnini okuyan İHD Kadın Komisyonu üyesi Mürüvet Yılmaz, en demokratik taleplerin dahi kısıtlandığı, mücadele yürüten demokratik kitle örgütlerinin susturulmaya çalışıldığın bir süreçten geçildiğini belirtti. Yılmaz, "Darbe ile başlatılan bur süreç, saldırıların okunu başta tüm kadınlara, gençlere, LGBTİ'lere, ve ezilen tüm kesimlere yöneltmiştir. Devletin cinsiyetçi politikarından güç alan erkekler gürühu nefret duygularında tavan yaparak katliam, tecavüz, ve saldırılarını gerçekleştirdi" dedi.

'KADINLAR ÇIPLAK ARAMALARA MARUZ KALDI'

Olağanüstü Hal (OHAL)  bahane edilerek erkek şiddetinin daha da arttığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: "Bakırköy Kadın Kapalı cezaevinde gazeteci yazar Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, özgür basın susturulamaz dedikleri için özgürlüklerinden mahrum durumdadırlar. Halkın ve kadın özgürlük mücadelesinin iradesini mecliste temsil eden 8 kadın milletvekili, onlarca seçilmiş yerel yönetim eş başkanı kadınlar tutuklanarak hapsedildi. Tutuklamalar hala devam etmektedir. Hapishanelerde özellikle politik kadınlara yönelik baskı ve işkence bu süreçte de arttı. Sürgün ve sevklerde dayatılan çıplak aramalara karşı çıkan kadınlar fiziksel ve cinsel saldırıya uğradı." 

Dünya İnsan Hakları haftasında, içeride ve dışarıda kadınlara yönelik erk şiddetini protesto ettiklerini belirten Yılmaz, kadınlara yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını talep ederek, nerede olursa olsun insana özellikle kadına yönelik şiddetin karşısında olmaya devam edeceklerini belirtti. 

dihaber.net

İHD'den kadın tutuklular için Bakırköy Cezaevi önünde eylem
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KONYA'd Ak Partilileri taşıyan minibüs kaza yaptı 9 yaralı
KONYA'd Ak Partilileri taşıyan minibüs kaza yaptı 9 yaralı
Deniz Baykal'ın sağlık durumu
Deniz Baykal'ın sağlık durumu