Advert
Advert

Harran Üniversitesinde Arkeolojik Çalışmalar Masaya Yatırıldı

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü tarafından Şanlıurfa’daki arkeolojik çalışmalar masaya yatırıldı.

Harran Üniversitesinde Arkeolojik Çalışmalar Masaya Yatırıldı
Harran Üniversitesinde Arkeolojik Çalışmalar Masaya Yatırıldı Admin
Bu içerik 662 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Küçük Amfi salonunda düzenlenen panele Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Akan,TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Müze Müdür Vekili Celal Uludağ, Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasına yapan Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa’daki tarihi alanların çokluğuna dikkat çekerek; “Buraların iyi tanıtılması lazım. İngiltere’de tarihi geçmişi olduğuna inanılan 3-5 taş parçasını yılda iki milyon insan ziyaret ediyor. Neden Dünya tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan kazıların bulunduğu Urfa’ya yılda 20 Milyon ziyaretçi gelmesin” diye sordu.

İlimin önemine de dikkat çeken Rektör Taşaltın; “Dünyayı isteyen ilme sarılsın, Ahireti isteyen ilme sarılsın diyor peygamberimiz. Dolayısıyla biz dünyayı istiyoruz. Ama yatarak istiyoruz. Böyle bir şey mümkün değil. Böyle bir program düzenleyenArkeoloji kulübü çok önemli bir çalışmaya imza attı. Biz kulüplere önem veriyoruz. İstiyoruz ki öğrencilerimiz çalışsınlar. Bizler de onların çalışma yollarını açalım. Bu anlamda böyle güzel çalışma yapan Arkeoloji Kulübümüz trebrik ediyorum” dedi.

Tarihi eser kaçakçılarının IŞİD gibi örgütleri bahane ederek bölgemizdeki tarihi eserleri batıya kaçırdığına da değinen Prof. Dr. Taşaltın, bu tür tuzaklara düşülmemesini için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa’da arkeolojik çalışmaların masayat yatırıldığı panelin önemine dikkat çeken Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Akan; “Bazı üniversitelerde öğrencilerin mezun olabilmeleri için yıl içerinde belirli sayıda sosyal faliyete katılma karnesi var. bunu doldurmaları lazım. Siz öğrencilerimizin de bu tür etkinlikleri hem düzenlenmesinde hem katılımında bizzat yer almanız önemli. Bu anlamda bu etkinlikte emeği bulunan kulübümüzü tebrik ediyorum” diye konuştu.

Program, daha sonraFen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Abdullah Ekinci Medaratörlüğünde Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ Göbeklitepe’yi anlatan bir sunum yaptı. Soğmatar ile ilgili sunumu ise Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak, Harran kazı alanı ile ilgili sunumu ise Prof. Dr. Mehmet Önal ve Haleplibahçe Mozaikleriyle ilgili sunumu Yrd. Doç. Dr. Seçil Üney yaptı.

Harran Üniversitesinde Arkeolojik Çalışmalar Masaya Yatırıldı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa