Advert
Advert

QSD Fırat'a indi, sırada Tabka mı var?

Rakka'ya yürüyen QSD güçleri Fırat'a indi, sırada Tabka ilçesi ve barajı var. Operasyonun 10. gününde 46 köy DAİŞ'ten alınırken, 68 km ilerleyen QSD savaşçıları 440 kilometrekarelik alanda kontrol sağladı.

QSD Fırat'a indi, sırada Tabka mı var?
QSD Fırat'a indi, sırada Tabka mı var? Admin
Bu içerik 924 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakka'nın kuşatılmasına dönük Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) başlattığı "Fırat'ın Gazabı" operasyonunun ikinci aşaması, 10'uncu gününde devam ediyor. Kerdoşan ve Kadîrîye köylerinden başlayan ikinci aşamada 38 kilometre yol kat edilirken, şimdiye kadar 440 kilometrekarelik alan özgürleştirildi. 580 kilometrekarelik alandaki 54 köy çembere alınıp kuşatıldı. Onlarca DAİŞ'linin öldürüldüğü operasyonda, çok sayıda DAİŞ'li de esir alındı. Yüklü miktarda cephaneye el koyan QSD güçlerinden Kerdoşan'dan yola çıkan kol, Fırat Nehri'ne ulaştı.

15 GÜÇ YER ALIYOR

 

Skor El Rakka, Şuheda El Rakka, Ehrar El Rakka, Suwar El Til Ebyad, Liwa El Tehrir, Ketîp Şuheda El Fırat, Ketîp Şehid El Cimo, QSD, YPG/YPJ, Dêre Zor Askeri Meclisi, Suryani Askeri Meclisi, Nêxbe Güçleri, Teyyar El Xad ve Suwar El Rakka olmak üzere 15 gücün katıldığı operasyonda, yüzlerce Rakkalı genç de saflardaki yerini aldı. DAİŞ'e karşı QSD'ye akın eden Rakkalı gençlerin çoğu ya DAİŞ esaretinden kurtularak katıldı, ya da ailesini ve kentini DAİŞ'ten kurtarmak için ön saflardaki yerini aldı. 46 KÖY ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ 10 Aralık'ta Arap, Kürt, Süryani, Ermeni, Türkmenler başta olmak üzere birçok farklı halk ve inançtan kesimlerin yer alarak başlattığı operasyonda, ilk 10 günde 46 köy, birçok mezra ve stratejik alan özgürleştirildi. Ölen ve teslim olan DAİŞ'lilerin arkalarında bıraktığı cephanelerin arasında katuşya füzeleri, havan ve doçka gibi ağır silahlar da bulunuyor. Bu operasyonda da DAİŞ'in en etkili yöntemi peşinde bıraktığı mayın tarlaları olurken, bomba yüklü araç ve motosikletlerle sonuç almaya çalışıyor.

 

ESARETE SON! DAİŞ

zulmünden kurtulan köy ve mezralarda yaşayan yurttaşların, özgürlük sevinci parmaklarındaki zafer işaretine yansıyor. Kış koşullarına rağmen her gün kilometrelerce yol alan savaşçılar, özgürleştirdikleri yerlerde halkın günlük ihtiyaçlarını da karşılıyor. DAİŞ esaretinden kurtulan siviller çatışmalı alanlardan güvenli alanlara nakledilirken, kurtarılan kadınların sevinci objektiflere "yeni yaşama merhaba" şeklinde yansıyor. Kurtarılan sivillerin arasında yıllardır birbirini görmeyen aile fertleri, DAİŞ'in esareti nedeniyle birbirlerinden ayrılan yurttaşlar da birbirlerine sarılarak hasret gideriyor. RAKKALILAR SİLAHLANIYOR Rakka'nın batısına yönelen QSD güçleri adım adım DAİŞ hedeflerini yok ederken, özgürleştirilen köylerdeki gençlerde DAİŞ'e karşı QSD'nin silahlarına sarılıyor. Bazı köylerde aile fertlerinin 3-4'ü silah alırken, bazılarında ise anne baba dahil olmak üzere tüm aile bireyleri silahlanıp öz savunmaya geçiyor. Bu güne kadar özgürleştirilen alanlarda yüzlerce genç QSD saflarındaki yerini aldı.

 

KADINLAR: NEFES ALDIK DAİŞ

faşizminin en çok etkilediği kesim kadınlar olurken, operasyonun en çok sevineni de kadınlar oluyor. DAİŞ esaretinden kurtulmalarını "Karanlık günler bitti" sözleri ile tarif eden kadınlar, kara çarşaflardan kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor. Tecavüz, öldürülme ve kaçırılma korkularının son bulduğunu dile getiren kadınlar, artık nefes alabildiklerini belirtiyor. Özgürlüklerini objektiflere verdiği gülüşler ile ifade eden kadınlardan bazıları ise, DAİŞ'in kendilerine yaşattıklarının hesabını sormak için YPJ saflarının yolunu tutuyor. 7'den 70'e herkesin büyük bir mutluluk içinde karşıladığı hamlenin diğer bir öznesini ise çocuklar oluşturuyor. Çocukların DAİŞ esaretinden kurtulmaları yüzlerindeki gülümsemelerinden okundu.

 

FIRAT'A İNDİLER

Öte yandan özgürleştirilen köy, mezra ve yaşam alanlarında arama tarama faaliyetleri devam ederken, mayınlar etkisiz kılınıyor. Kurtarılan yerlere Rojava Sivil Toplum Kuruluşları aralıksız gıda ve barınma malzemesi taşırken, savaşçılarda işlerini bitirdikten sonra ilerlemeye devam ediyor. Bu kolektif çabalar özgürlük hızınıda etkilerken Kerdoşan'dan yola çıkan savaşçılar Fırat nehrine yetişti. Savaşçıların başlangıç amacı Tabka ilçesi ve barajının önümüzdeki günlerde tamamen kuşatılması, artık sahadaki en önemli gerçek. Nazım Daştan - dihaber.net

QSD Fırat'a indi sırada Tabka mı var?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa