Advert
Advert

Yıl başı yaklaştı Hindi pazarına yoğun ilgi

​ Doğal ortamda yetiştirilen hindiler, her yıl kış aylarında kurulan Hindi Pazarı’nda alıcı buluyor. İlginin yoğun olduğu pazarda hindiler, 80 ile 100 TL arası değişen fiyatlarla satılıyor.

Yıl başı yaklaştı Hindi pazarına yoğun ilgi
Yıl başı yaklaştı Hindi pazarına yoğun ilgi Admin
Bu içerik 719 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Van’da 6 ay boyunca doğal ortamda yetiştirilen hindiler, kış aylarında kurulan Hindi Pazarı’nda alıcı buluyor. Kentin merkez İpekyolu ilçesine bağlı Bahçıvan Mahallesi’nde her kış kurulan Hindi Pazarı'na ilgi de yoğun oluyor. Sabahın erken saatlerinde kurulan pazardaki hindiler, akşam saatlerine kadar müşteri bekliyor. Tel örgüler ile çevrilen pazarda hindilerin fiyatı ise 80 ile 100 TL arasında değişiyor. 

İSTEĞE GÖRE KESİM YAPILIYOR

Satılan hindiler müşterinin isteği üzerine pazarın hemen yanı başında önce kesilerek ardından da tüyleri yolunuyor. İsteyen müşteriler ise hindiyi evine canlı götürüyor. Kaz, ördek, tavuk ve horozların da tek tük satıldığı pazarda, hayvan sahipleri emeklerinin karşılığını alamamaktan şikayet ediyor. 

‘BEKLENDİĞİ GİBİ KAR SAĞLAMIYOR’ 

Pazarda bulunan hindi yetiştiricilerinden Abdulvahit Yılmaz, hastalıktan dolayı çok sayıda hindinin öldüğünü belirterek, ” Hindi yetiştirmek zor iş. Bunları doğal ortamda yetiştirip bakımını yapıyorum. Geçen yıl 2 bin tane yetiştirdim. Bu sayı bu yıl daha aza indi. Beklendiği gibi bir kar sağlamıyoruz. Çünkü hastalıkları çok oluyor. Hastalıktan ötürü çoğu da ölüyor. Yazın dışarıda bakımını yapıyoruz 6 ay boyunca, kışın ise kapalı ortamda bakımını yapıyoruz. Kış aylarında satışlarımız yaz aylarına göre daha iyi. Ama yine de geçen yıla nazaran daha iyi değil. Fiyatları normalde biraz daha yüksek tutmamız gerekir ama müşteriye pahalı geldiği için bu kez de kimse alamıyor. Onun için fiyatlarımızda da artış olmuyor” dedi. 

EKSİ 20 DERECEDE HİNDİ YOLUYOR

Hava sıcaklığının eksi 20 dereceyi bulduğu kentte, sabah saatlerinde pazar yerine gelerek kesimi yapılan hindileri yolan Serkan Aydemir ise, “8 yıldır bu ve bunun gibi pazarlarda çalışıyorum. Kış aylarında çalışmak daha çok zahmetli oluyor. Çünkü havalar iyice soğudu. Bizim de evlerimize ekmek götürmek için çalışmamız gerekir. Şartlarımız zor olsa da ailemizi kimseye muhtaç etmemek için çalışıyoruz. Şartlarımızın zor olmasına rağmen aldığımız ücret yetersiz ama yapacak başka bir işimiz de yok. İş imkanlarımız kısıtlı olduğu için burada çalışmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu. 

dihaber.net

Hindi pazarına yoğun ilgi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
150 dükkanın bulunduğu çarşıda yangın
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
şanlıurfa urfa