Advert
Advert

Hüda Kaya: 12 Eylül, 28 Şubat gibi bugünler de geçecek

​HDP İstanbul İl Örgütü, hükümetin ve medya çevrelerinin hedef göstermesi sonucu 17 ilçe binaları ve 2 mahalle temsilciliklerine saldırı gerçekleştirildiğini belirtti. HDP'li vekil Hüda Kaya ise, "12 Eylül, 28 Şubat kalmadığı gibi bugünler de geçecek" dedi.

Hüda Kaya: 12 Eylül, 28 Şubat gibi bugünler de geçecek
Hüda Kaya: 12 Eylül, 28 Şubat gibi bugünler de geçecek Admin
Bu içerik 775 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul Meclisi, HDP'ye dönük saldırı, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin HDP binası önünde düzenlemek istediği basın açıklaması polis engeline takıldı. Açıklamanın engellenmesi üzerine HDP Beyoğlu İlçe Örgütü binasında gerçekleştirilen basın toplantısına, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Şamil Altan da katıldı. 

Toplantının yapıldığı salona, "Siyasi soykırımlar, saldırılar bizi yıldıramaz" pankartı ile HDP İl eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel'in fotoğrafları asıldı. 

'BASKIYI BIRAKTIKLARINDA HESAP VERECEKLERİNİ BİLİYORLAR'

"Baskılar bizi yıldıramaz", "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı toplantıda konuşan Emekçi Hareket Partisi (EHP) İl Başkanı Özge Akman, savaşın 2 binin üzerinde HDP'linin tutuklanmasıyla devam ettiğini belirterek, AKP'nin ülkeyi yönetemediğini söyledi. Akman'ın ardından konuşan Halkevleri İstanbul İl Başkanı Cihan Uyanık da, "AKP ve Saray’ın hem içeride ve hem de dışarıda politikaları çökmüştür" diye belirtti. En ufak bir tepkiye dahi tahammülleri olmadığını kaydeden Uyanık, "Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) bu ülkeyi yönetiyorlar. Faşizm ve baskıyı bıraktıklarında hesap vereceklerini biliyorlar" dedi. 

'EMNİYET DELİL YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE'

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarından Kadir Tunç ise, şunları aktardı: "Soruşturma numarasını öğrenmek için 3 gün uğraştık. Emniyet delil yaratma çabası içerisinde. Müvekkillerimizin neyle suçlandıklarını hala bilmiyoruz." 

'12 EYLÜL, 28 ŞUBAT GİBİ BUGÜNLER DE GEÇECEK'

HDP'li vekil Hüda Kaya, HDP'lilerin "imtikam" sonucu gözaltına alındıklarını söyleyerek, il binası önünde gerçekleştirmek istedikleri açıklamaya izin vermeyen polisin binalarına saldıran yüzlerce insana izin verdiğini ifade etti. 
"Saldırganlar kuşatma altında değil, sözünü ifade etmek isteyenler kuşatma altında" diyen Kaya, şöyle devam etti: "Barış içinde yaşamak isteyenleri kuşatma altına alıyorlar. Bu traji-komik bir durumdur. 12 Eylül, 28 Şubat kalmadığı gibi bugünler de geçecek. Bugün güçlüyüz diyerek hakkı hukuku çiğneyenler, yarın bu hukuksuzluğa siz de maruz kalabilirsiniz. Yüz kızartacak hiçbir şeyimiz yok. Er geç hakikat hakim olacak. Özgürlük halayları çekeceğiz."

'17 İLÇE BİNAMIZ VE 2 MAHALLE TEMSİLCİLĞİMİZE SALDIRILDI'

Kaya'nın ardından açıklamayı yapan HDP İstanbul İl Yöneticisi Şadi Özdemir,  hükümetin ve medya çevrelerinin hedef göstermesi sonucu 17 ilçe binalarına ve 2 mahalle temsilciliklerine saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.  Saldırılar sonucu Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçeleri binalarının kundaklanarak tamamen kullanılamaz hale getirildiğini ifade eden Özdemir, Kartal ve Beykoz ilçe binalarında bulunan tüm eşyaların tahrip edildiğini, Esenyurt ilçe binasına da 70'e yakın mermi sıkıldığını aktardı.

'44 ARKADAŞIMIZ GÖZALTINDA’

HDP’ye yönelik saldırılarla ilgili bilgileri paylaşan Özdemir, şöyle devam etti: "Son olarak 10 Aralık'ta Beşiktaş'ta gerçekleşen saldırıdan sonraki gece İstanbul il binamız gece kapıları kırılarak basılmış, içerideki tüm malzeme tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Aynı geceden itibaren partimizin İstanbul il ve ilçe yöneticilerine yönelik yapılan soykırım operasyonları sonrasında aralarında il eş başkanlarımız Doğan Erbaş ve Aysel Güzel'in de olduğu 9 il yöneticisi, 7'si ilçe eş başkanı olan toplam 44 arkadaşımız gözaltına alınmıştır. 5 gün boyunca avukatlarımızla görüşme dahi yaptırılmayan arkadaşlarımızın gözaltı süresi gerekçe dahi sunulmadan ikinci kez 5 gün daha uzatılmıştır." 

 

dihaber.net

 

Hüda Kaya: 12 Eylül 28 Şubat gibi bugünler de geçecek
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa