Advert
Advert

İnşaat sektörü can çekişmeye devam ediyor

Özel güvenlik önlemlerinin uygulandığı Diyarbakır'da açıklanan tüm ekonomik paketler karşılıksız kaldı. Mimar ve müteahhitler, son üç yılda inşaat sektöründe yüzde 35’lik küçülmenin olduğunu ve bunun binlerce insanı etkilediğini söyledi.

İnşaat sektörü can çekişmeye devam ediyor
İnşaat sektörü can çekişmeye devam ediyor Admin
Bu içerik 998 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyarbakır’da bir yılı aşkın süredir devam eden yasak ve yıkımın maliyeti uzun vadede ekonomide kalıcı hasara neden olacağı belirtiliyor. AK Parti, kentin çökmek üzere olan ekonomisine paketlerle müdahale etme vaatleri ise kadük kaldı. Beklenti yaratan "teşvik paketleri" halkta hayal kırıklığına neden olurken, kent ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi olan Sur ilçesi yoğun önlemlerin gölgesinde can çekişiyor. Yasaklarla turizm gelirinden yoksun kalan kentte, en fazla daralma yaşayan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor.

 

İnşaat sektörü bir önceki yıla oranla ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nin verilerine göre, 2014 yılında yılda 3 milyon 200 bin metrekare, 2015 yılında 2 milyon 450 bin metrekare proje yapılmışken, 2016 yılında ise 2 milyon metrekarenin altına doğru bir gerileme var. Verilere göre, son 3 yıl içerisinde sektörde yüzde 35’lik bir daralma yaşandı.

 

DOLAR MALİYETİ ARTTIRDI

 

Konut alımlarının yavaşlamasıyla önceki yıllara göre artma bir yana küçülmenin görüldüğü sektörde özellikle petrol, demir, alüminyum, cam gibi malzemeler dolar endeksli olduğu inşaat maliyetine olumsuz yansıdı. Demirin tonu 1 Eylülde bin 400 TL iken, şuan bin 800 TL’yi aşmış durumda. Bunun yanında Diyarbakır’daki 10’a yakın tuğla fabrikası ise üretime kısıtlılık getirdi. Durumdan kaygılı olan müteahhitler ise korumacı bir yaklaşım ile elindekini kaybetmemenin hesabını yapıyor. Küçülme ile beraber kentin işsizlik oranları da arttı. İşsiz mühendis sayısı bine yaklaşırken, mimar sayısı 500’ü buldu. Çalışan mimar ve mühendisler işini kaybederken yeni mezunlar ise iş bulamıyor.

 

YÜZDE 35 KÜÇÜLDÜ

 

İnşaat sektöründe ciddi sorunların baş gösterdiğini söyleyen Mimar Arif İpek, sektörün çok ciddi bir şekilde daralmaya doğru gittiğine dikkat çekti. İpek, “Bugün itibariyle gerçekleşen projelerin metrekarelerine baktığımız zaman 2016 yılında yaklaşık olarak 2 milyon metrekarenin altına düşen proje yapımından söz edebiliriz. Bu rakam aynı dönem için 2015 yılında 2 milyon 450 bin iken, 2014 yılında 3 milyon 200 bin civarındaydı. Yani bu veriler bize şunu gösteriyor; 2016 yılı 2015 yılına göre yüzde 15 daralma söz konusuyken 2014 yılı kıyasladığımız zaman yaklaşık yüzde 35 sektörde bir daralmadan bahsedebiliriz” dedi.

 

DARALMA GİZLİ İŞSİZLİĞİ GETİRDİ

 

İnşaat sektörünün kent ekonomisindeki yerinin yadsınamayacak derecede büyük olduğunun vurgulayan İpek,  “Özellikle üretim sektöründe çok fazla bir iş istihdamı olmadığı için inşaat sektöründeki istihdam çok büyüktür.  Bu anlamda sektörün daralmasıyla gizli bir işsizlikten bahsedebiliriz. Son süreçlerde yurt dışındaki projelerin durması, Rusya ile olan ekonomik kriz, Güney Kürdistan’daki inşaat projelerinin durması veya sekteye uğramasından kaynaklı bir işsizlik de söz konusu” değerlendirmesi yaptı.

 

‘KRİZ BÖLGEDE 2 KAT FAZLA HİSSEDİLİYOR’

 

Ekonomik krizin bölgeye yansımasını çok daha fazla olduğunu ifade eden İpek, “Aynı zamanda bununla eş zamanlı olarak Türkiye’de bir ekonomik krizin yaşanmasından dolayı bu işsizliğin daha fazla hissedilebilir olmasına neden oldu. Krizin batıda yansımasıyla bizim bölgede yansıması arasında da çok farklar var. Biz krizi her zaman 2 kat daha fazla hissediyoruz. Bunun şöyle bir yansıması da var. Ülkedeki siyasi ortamın huzurlu olmamasından kaynaklı biz bu krizi geçen seneden hissetmeye başladık. Çözüm sürecinin bitirilmesiyle birlikte yaşanan siyasi krizin ekonomiye ve inşaat sektörüne yansıması 2015 yılından itibaren başladı. 2016 yılında zaten ülke çapında olan bir ekonomik kriz kapıya dayanınca biz 2 kat daha fazla hissetmeye başladık. O yüzden de işsizlik ve istihdamda ciddi bir düşüş söz konusu bu dönemde” diye konuştu.

 

‘BİTEN PROJELER MÜTEAHHİTİN ELİNDE KALDI’

 

Dolardaki artışın inşaat sektörünü birebir etkilediğini vurgulayan İpek, özellikle demir fiyatları, alüminyum, cam gibi birçok malzemenin ham maddesinde dışa bağımlı bir durumun olduğunu kaydetti. Bunun da maliyetlerini arttırdığını belirten İpek, “Bununla birlikte Diyarbakır’da son dönemlerde arz fazlası bir imalattan da bahsedebiliriz. Özellikle Kayapınar bölgesinde lüks konut dediğimiz türden konutun aynı anda ve aynı dönemde yapılmasında dolayı arz fazlası bir imalat söz konusu oldu. Bu bölgede birçok dairenin satılamaması veya biten projelerden hala satılamayan dairelerden söz etmemiz mümkündür. Geçmiş yıllarda daha temeldeyken daire satışı yapan müteahhitler bu dönemde daireyi bitirdiği halde satamamaktan şikayetçiler. Bu da müteahhitlerin daha ağır davranmalarına, bir proje yaparken daha fazla düşünmelerine veya zamana bu işi bıraktıklarını görüyoruz” diye aktardı.

 

‘SEKTÖRDEKİ DARALMA SÜRECEK’

 

2017 yılı için öngörülerinin 2016 yılından farklı olmadığını altını çizen İpek, çözüm sürecinin bitirilmiş olmasının insanlarda kaygıya sebep olduğunu ifade etti. Ortaya çıkan kaygının her sektörde yaşandığına işaret eden İpek, inşaat sektörünün bundan bağımsız ele alınmayacağını kaydetti. Sektörde 2017 yılının 2016 yılına benzer bir tabloyla geçeceğini öngördüklerini belirten İpek, şuan içinden bulunan ortam içerisinden umutlu bakamadıklarını söyledi.

 

‘İSTİKRARSIZLIK İŞ ÇEVRESİNİ KAYGILANDIRIYOR’

 

Kentteki birçok projeyi yapan Müteahhit Celalettin Birtane ise yaptıkları konutu elden çıkarmayı düşünenlerin sayısının önümüzdeki dönemde yeni bir konut alma hamlesine gireceklerden daha fazla olduğunu ifade etti. Birtane, gelir artışından ziyade borç artışı olduğunu, gelirin büyük bir kısmının borcu kapatmak için kullanıldığını söyledi. Kent ekonomisinde ilk sırada yer alan inşaat sektöründe ciddi sıkıntıların boy gösterdiğini vurgulayan Birtane, piyasada ekonomik istikrarın olmamasından kaynaklı iş çevresinde kaygıların arttığını değerlendirdi. Doların yükselmesinin inşaat maliyetine olumsuz yansıdığını söyleyen Birtane, piyasada ekonomik istikrar olmadığı zaman iş çevresinin elindeki paranın nereye yöneleceğini kestiremediğini ifade etti.

 

‘YAP-SAT DİYARBAKIR’DA SAT-YAP OLARAK İŞLİYOR’

 

Daralmaya doğru giden sektörün doğrudan veya dolaylı olarak istihdam kayıplarına yol açacağına dikkat çeken Birtane, inşaatların durma noktasına gelmesiyle organize sanayide inşaat malzemesi üreten birçok şirketin iflas edeceğini kaydetti. Normalde yap-sat üzerine işleyen sektörün kentte sat-yap olarak işlediğini aktaran Birtane, inşaatı tamamlanmış birçok evin satılamadığını ve böyle devam etmesi halinde büyük zarar edeceklerini söyledi.

 

Lezgin Akdeniz - dihaber

 

İnşaat sektörü can çekişmeye devam ediyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa