Advert
Advert

Ayşe Işık Ayaklarıyla hayata tutundu

​Çocukluğunda iki kolunu da kaybeden Ayşe Işık, pes etmeyip ayaklarıyla yaşama tutundu. Resim sergisi açan Işık, engelli arkadaşlarına da "Başarmak için çaba sarf etmek gerekiyor” mesajını verdi.

 Ayşe Işık Ayaklarıyla hayata tutundu
 Ayşe Işık Ayaklarıyla hayata tutundu Admin
Bu içerik 931 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Adıyaman’ın Besni ilçesinin Üçgöz köyünde 5 yaşındayken her iki kolunu tarım makinesine kaptıran Ayşe Işık (30),  hayattaki en önemli tutkusu resim yapmak için ayaklarının yeterli olduğunu ispatladı. İlk 3 yıl ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorlandığını anlatan Işık, daha sonra ailesinin desteğini de alarak elleri yerine ayaklarını kullanmayı başardığını söyledi. Işık, ayaklarıyla yaptığı resimleri ve yazdığı kitabı Türkiye’nin değişik şehirlerinde açtığı resim sergilerinde tanıttı.  

AYAKLARINI ELLERİ GİBİ KULLANABİLİYOR

Ortaokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleştiklerini anlatan Işık, burada birkaç ressamdan özel ders aldıktan 6 ay sonra ilk resim sergisini açmayı başararak şu ana kadar 30 resim sergisine imza attığını dile getirdi. Resim yaparken hiç zorlanmadığını belirten Işık, “Elleri olan insanlar nasıl zorlanmadan resim yapabiliyor ise bende ayaklarım ile zorlanmadan resim yapabilmeyi başardım. Karakalem, yağlıboya çalışıyorum. Genelde doğa resimleri yapıyorum. Bazen anlamı belli olmayan resimler yapıyorum” diyerek gezdiği yerlerdeki gözlemlerini resmetmenin huzur verici olduğunu vurguladı. 

‘KENDİMİ YALNIZ HİSEDİYORDUM’ 

İstanbul’a yerleşmeden önce engelinden kaynaklı kendisini yalnız hissettiğini ifade eden Işık, “İstanbul’a taşındıktan sonra birçok engelli derneğini gezdim. Kendimden daha ağır engelli insanları gördüğümde sadece benim engelli olmadığımı, benim gibi engelli olan insanların olduğunu fark ettim. O zamana kadar kendimi yalnız hissediyordum. Çünkü Adıyaman’da engelli insanlar ile tanışmamıştım. Sadece ben mi böyleyim diye hep sorardım” dedi.    

‘BAŞARMAK İÇİN ÇABA'

Işık, resim yapmanın yanı sıra kendisinden yola çıkarak engelli insanların çektiği zorlukları ve bu zorluklar karşısında yılmadan verdiği mücadelenin sonucunda elde ettiği başarıları konu alan "Ayaklarımla Tutundum Hayata" adlı kitap yazmış. İlk kitabının başarısı ile kendine olan güvenin daha da arttığını, ileriki zamanda ikinci bir kitap yazmayı düşündüğünü sözlerine ekleyen Işık, şöyle devam etti: “Engellilerin topluma karışmaları konusunda diğer insanlardan farklı olmadığını göstermek gerekiyor. Engelli arkadaşların üretkenlik konusunda bir çaba içerisinde olmalarını isterim. Engelli durumundan kaynaklı yapabilecekleri şeyler konusunda umutsuzluğa düşerek pes etmek iyi bir şey değildir. Başarmak için çaba sarf etmek gerekiyor.” 

 

Ayşe Işık Ayaklarıyla hayata tutundu
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa