Advert
Advert

İflas eden Borsa Market'in işçileri hak arıyor

​İflas gerekçesiyle sahipleri yurtdışına kaçan Borsa Market zincirinin 18 şubesinde çalışan 92 işçi hiçbir haklarını alamadı. Maaş, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayan işçiler, iş çıkışı alamadıkları için işsizlik fonundan da yararlanamıyor.

İflas eden Borsa Market'in işçileri hak arıyor
İflas eden Borsa Market'in işçileri hak arıyor  Admin
Bu içerik 1277 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Denizli’de iflas ettiği gerekçesiyle 19 Aralık sabahı kapatılan Borsa Market zincirinin 18 şubesinde çalışan 92 kişi, haklarını alamadıkları gibi bir de OHAL’den dolayı mağdur edildi. Market yetkililerin hiçbir açıklamada bulunmadan yurtdışına kaçtığını belirten marketin 11 yıllık muhasebecisi Müjdat Sayın, “Marketin iflas etme gibi bir durumu yoktu. Son süreçte işlerimiz kötüye gidiyordu ama toparlamaya çalışıyorduk. Son süreçte yaşanan ekonomik krizinde iflasta etkisi var diye düşünüyorum” dedi.

‘OHAL MAĞDURU OLDUK’

Market sahipleri yurtdışına kaçtığından dolayı iş çıkışı alamayan işçilerin kapı kapı dolaşarak işsizlik fonunda yararlanmaya çalıştığını dile getiren Sayın, “Denizli Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvuru için gittiğimiz de bize ‘Denizli Valiliğine OHAL’den dolayı yazı yazmanız gerekiyor. Valilik izin verirse onların verdiği izne göre çıkışınız yapılacak’ dediler.  Denizli İş Kur Müdürlüğü ile de görüştük. Onlarda Denizli Valiliğine yazı yazmamız gerektiğini söyledi. Anlayacağınız iflastan sonra bir de OHAL mağduru olduk. İş Mahkemesine market hakkında dava açtık. Davanın sonucuna göre, iş yerinden çıkışımız verilecek" diye konuştu. 

‘BİR EKMEK ALAMAYANLAR VAR’

17 günlük maaşlarını alamadıklarının altını çizen Sayın, aynı zamanda kıdem ve ihbar tazminatlarını da alamadıklarını söyledi. Yetkililere çağrıda bulunan Sayın, şu istekte bulundu: “En kısa yoldan haklarımızın verilmesini istiyoruz. En azından çıkışlarımız verilsin. Ekonomik açıdan muhtaç haldeyiz.  Bir ekmek alamayanlar var aramızda. Çocuk okutuyorum ev taksitlerim var biran önce mağduriyetimiz giderilmesi lazım.” 

HAKLARI GASP EDİLDİ

Borsa Markette 6 yıldır muhasebeci olarak çalışan Tolga Sözen ise, “Şu an kendimiz için her hangi bir çıkış yolu bulamıyoruz. Şu an başka bir işe başvursak bile Borsa Market’de çalışan olarak göründüğümüzden dolayı işe alınmıyoruz” dedi. Haklarının gasp edildiğini ifade eden Sözen, şunları söyledi: “Markete mal veren firmalar ise gelip mallarını geri alıp götürdüler. Depolardan mallarını tekrardan satışa sunacaklar ama bizim haklarımız verilmeyecek.” Hukuksal açıdan mücadelelerinin zamana yayılacağından dolayı mağduriyetlerin daha da artacağını aktaran Sözen, “Bir işe girip çalışmak istiyoruz. Aylık kira ödeyenler var, taksitleri olan var ay sonu geldiğinde ne yapacağız.” sorunlarına çözüm bulmasını istedi. 

dihaber.net

İflas eden Borsa Market'in işçileri hak arıyor urfa da urfadabugün haber şanlıurfa damısın
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa