Advert
Advert

Ortada meydan okunurcasına işlenen bir cinayet var

​Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada çapraz sorgusu yapılan Mülkiye eski Başmüfettişi ve Devlet Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Ali Özkılınç, Trabzon Jandarma görevlilerinin kendilerine inceleme aşamasında direnç gösterdiklerini tekrarlayarak "Ortada meydan okunurcasına işlenen bir cinayet var" dedi.

Ortada meydan okunurcasına işlenen bir cinayet var
Ortada meydan okunurcasına işlenen bir cinayet var Admin
Bu içerik 789 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


 

Ağos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair kamu görevlileri hakkında açılan davanın 27’nci duruşmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmanın bugünkü oturumunda dönemin Mülkiye eski Başmüfettişi ve Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Ali Özkılınç’ın sorgusu yapıldı. Özkılıç, eski Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’la beraber hazırlanan ve ilk inceleme raporu olan raporda çalıştığını onun dışında başka incelemelerde çalışmadığını söyledi. İncelemede ve raporların hazırlanmasında sorumluluğun kıdemli olan Yıldız’a ait olduğunu, kendisine sorumluluk yüklenemeyeceğini iddia etti. 

 
"LEKE GETİRECEK BİR ŞEY YAPMADIM"
 
Özkılınç, raporun objektifliğine leke getirecek bir şey yapmadığını savunarak, tarafına getirilen suçlamayı doğru bulmadığını söyledi. İstihbarat Daire Başkanlığı ve Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü ile ilgili kendisinden gizlenen veya alıkonan bilgi olmadığını kaydeden Özkılınç, gerçeğin ortaya çıkması için çalıştığını belirtti. “FETÖ/PDY”ye yardım ettiği iddiasının mesnetten uzak olduğunu dile getiren Özkılınç, "Dink cinayeti ve bağlantılı olanlar ile ilgili raporlar teslim edildikten sonra incelenmesi ve düzeltilmesi gerektiğiyle ilgili tarafımıza herhangi bir şey bildirilmemiştir” dedi.

Raporların gereğini yerine getirmenin idari mercilerin görevi olduğunu belirten Özkılıç, “Aradan 4 yıl geçtikten sonra bu konuyla ilgili çalışmalar incelemeden geçmemiş gibi, sahip olduğum bilgileri gizlediğim gibi suçlamalarla karşı karşıyayım" diye konuştu. Hiçbir grubu korumaya matuf bir eylemi olmadığını savunan Özkılınç, "Ali Fuat Yılmazer veya Ramazan Akyürek'i daha önce hiç görmedim. Bunun ötesinde bir irtibatım söz konusu değildir" dedi.

‘JANDARMADA DİRENÇLE KARŞILAŞTIK’

Özkılınç savunmasında Freud'dan alıntı yaparak, "Yeterki adalet tecelli etsin. İster gökler yıkılsın, ister kıyamet kopsun. Hakikatin ortaya çıkması için çalıştım. Ortada bir suç varsa suçlusu da vardır" dedi. Darbe soruşturması kapsamında tutuklanmasını Dink davasında sanık olmasına bağlayan Özkılınç, üye hakimin "Bilgi belgeye ulaşmakta sıkıntı yaşadınız mı" sorusuna "Jandarma ile ilgili ciddi bir dirençle karşılaştık. Coşkun İğci'nin görüştüğü kod isimlerle ilgili bize yardımcı olunmadı, gerekli belgeler verilmedi" dedi. 
 
‘İSTANBUL ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTI’

Özkılınç, inceleme aşamasında dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ile Dink'e yönelik eylem bilgisini içeren haber raporuyla ilgili görüştüğünü kaydederek, "Bu yazı gereği Hayal'in kardeşi Osman Hayal ile ilgili ne yaptınız' dedik ona. O da Ümraniye'deki söz konusu adresin nalbur olduğunu söyledi. Adrese gittiğimde boş bir araziydi. Söz konusu fırını sonra rahatlıkla buldum. Onunla ilgili tutanak tuttum. İster istemez şüphelerimiz İstanbul İstihbarat Şube üzerinde yoğunlaştı. Celalettin Cerrah önemli bir kişiydi. Kesin sorumlu demek için daha fazla veri gerekir diye düşündük. Bu yüzden soruşturma izni istemedik" diye konuştu.
 
İstanbul'daki ilgililerin 2004 yılından 2007'ye kadar süren tehdit atmosferi ile ilgili sorumluluğu olduğunu düşündüklerini ifade eden Özkılınç, "İlgili bilginin yetkililere iletilmemesinden dolayı tedbir alamama söz konusu" dedi. Özkılınç, Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun "Cinayet silahı ele geçmeden önce silahın Ardeşen yapımı olduğuyla ilgili bilgi dikkatinizi çekti mi" sorusuna ise "Hayır dikkatimi çekmedi" diye yanıt verdi.

Özkılıç’ın sorgusu ve çapraz sorgusu ardından mahkeme heyeti duruşmayı, 16, 17, 18, 20 Ocak 2017 tarihlerine erteledi. 

 

‘Ortada meydan okunurcasına işlenen bir cinayet var
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa