Advert
Advert

Ebu Azrail: Kürdistan'a pasaportla girmek istemem

1978 Basra doğumlu Heşdi Şabi komutanlarından Eyyüb Falih Hasan (Ebu Azrail), öldürdüğü IŞİD mensuplarının fotoğraf ve görüntülerini sosyal medyada paylaşarak “fenomen” haline geldi.

Ebu Azrail: Kürdistan'a pasaportla girmek istemem
Ebu Azrail: Kürdistan'a pasaportla girmek istemem Admin
Bu içerik 1215 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Heşdi Şabi içerisinde yer alan “İmam Ali Taburu” komutanlarından olan Eyyüb Falih Hasan, “IŞİD çocuklarımızı katlederken senaryolar yazıyor, en kaliteli çekimler ve görüntülerle yayımlıyor. Bizim de buna karşılığımız olmalı” dedi.

 

Erbil ve Duhok’ta hakkında tutuklama kararı alınan Eyyüb Falih Hasan, “Kürtler’in başkentini görmeyi çok isterdim. Şunu bütün kalbimle söylüyorum; Eğer Irak parçalanmaz ve günün birinde Kürdistan Bölgesi herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalırsa, savunmak için ilk gidenlerden biri olurum” diye konuştu.

 

“Ebu Azrail” lakaplı Heşdi Şabi komutanlarından Eyyüb Falih Hasan, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

Size neden “Ebu Azrail” diyorlar?

 

Ben belediyenin resmi çalışanıyım ancak şu an Heşdi Şabi bünyesinde savaşıyorum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Kimisi beni “kan emici, kimisi de “katil” olarak görüyor.  Ancak ben ne “kan emiciyim” ne de “katilim” sadece düşmanımı öldürüyorum.

 

Birçok kişi neden bu lakabı kullandığımı soruyor. IŞİD insanlarımızı gözlerimizin önünde parçalara ayrıdı. Savaşmaya başladıktan sonra bir IŞİD’liyi canlı ele geçirdim ve ben de onu parçalara ayırdım. O günden sonra bana “Ebu Azrail” demeye başladılar.

 

Sosyal medyada sürekli savaş bölgelerinde çektiğiniz  videoları  yayımlıyorsunuz. Bununla neyi amaçlıyorsunuz?

 

IŞİD çocuklarımızı katlederken senaryolar yazıyor, en kaliteli çekimler ve görüntülerle yayımlıyor. Bizim de buna karşılığımız olmalı. Benim kaliteli bir kamera almaya gücüm yok o yüzden videolarımı cep telefonumla çekiyorum.  IŞİD’lileri öldürüp, video paylaşınca büyük bir ilgi gördüm.  Çünkü yüreği yanmış Şii anneler o görüntülere bakıp acılarını hafifletti.

 

Bazı videolarınızda Kürtlere de saldırdığınız görülüyor. ..

 

Kürtler benim kardeşimdir. Onların yeri başımın üstünde. Dayım Kürt, arkadaşlarımın büyük bir bölümü Kürt. Ben sadece Barzani’nin siyasetinden memnun değilim. Bu nedenle de onun destekleyicilerini sevmem. Çünkü çok kötü bir siyaset yürütüyor. Genelde Kürtler sosyal medya üzerinden beni taşa tutuyorlar ama yine de onları seviyorum.

 

Erbil ve Duhok’ta hakkımda tutuklama kararı alınmış. Bu nedenle ziyaret edemiyorum. Kürtler’in başkentini görmeyi çok isterdim. Şunu bütün kalbimle söylüyorum; Eğer Irak parçalanmaz ve günün birinde Kürdistan Bölgesi herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalırsa, savunmak için ilk gidenlerden biri olurum.

 

Umarım Kürtler beni karşılarına almazlar çünkü büyük bir yanlış yapmış olurlar. Şiiler içinde zaten çok fazla düşmanım var.  Büyük ihtimalle birgün beni öldürecekler. Kürtler bunun için zahmet etmesin yani. Ben sadece onların Irak’tan ayrılmasına karşıyım. Ayrılmalarını istemiyorum. Kürdistan’a pasaportla giriş yapmak istemiyorum. Ancak bu konuda ısrar etmeye devam ederlerse bizi sevmedikleri anlamına gelir. İşte o zaman “Kürdistan devleti kutlu olsun” derim.

 

Sosyal medyada sözlü saldırılarınızla bu aralar gündemdesiniz.  Bu saldırılar Irak, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’ye kadar uzanıyor.  Neden bunu yapıyorsunuz?

 

Az bile yapıyorum. Onların hepsi IŞİD’i destekliyor. Türkiye IŞİD’in en büyük destekleyicisi. Şimdi askeri güçlerini Başika bölgesine getirmiş,  güya IŞİD’le savaşacak. Ve bu durumda benim susmamı bekliyorlar. Eğer Başika’dan çekilmez ve Telafer’de bir fişek dahi patlatırlarsa onları un gibi değirmenden geçiririm.Katar ve Suudi Arabistan’dan gelen kadın sayısının ise haddi hesabı yok. Güya cihat nikahı için geliyorlar. Bunlar Araplar’ın da namusunu lekelediler. Haklarında gece gündüz konuşmayı hak ediyorlar.

 

Tekrar Kürtler’le olan sorunlarınıza dönelim. Bugünlerde Havice ilçesinde Peşmerge Güçleri ile Haşdi Şabi arasında tartışmalar yaşanıyor. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

 

Son günlerde Kürtler'le aramızda tartışma konusu olan Havice'yle ilgili  bizim planımız şudur:  Havice'yi kontrol edeceğiz daha sonra da kendi halkına teslim edeceğiz. Ama bu IŞİD'i oraya getirip yerleştiren daha sonra da kuçak açan hainleri affettiğimiz anlamına gelmez.  Ancak bunu yaparken de “kuru ve yaşı” birbirinden ayırt edeceğiz elbette.

 

Havice, Arap, Kürt ve Türkmenler’indir. Birileri kalkıp orası Kürdistan sınırıdır, diğeri kalkıp orası Süünniler'indir derse bende şunu sorarım:  O zaman biz kimin için o kadar kan döktük ve dökmeye devam ediyoruz? Havice Kürdistan’ın değil, Irak'ın önemli bir bölgesidir. Korunması için daha çok kan vermeye hazırız çünkü Irak'ın parçalanmasını istemiyoruz.

 

Sünniler kurtardığınız bölgelerde sizi istemiyor.  Evlerini yağmaladığınızı söylüyorlar. Gerçekten bunları yapıyor musunuz?

 

Bunu söyleyenler IŞİD'lidir.  Onlar Peşmerge Güçleri'ne ve kutsal Heşdi Şabi Güçleri'ne saldıran hainlerdir. Biz konuşmadığımıza göre onlarda sesini kessin. Bu şekilde konuşanları iyi biliyoruz. Irak Parlamentosu'nda bulunan IŞİD'lilerdir onlar.

 

Sünniler için Heşdi Şabi içerisinde birlikler oluşturdunuz,  ancak onlar bastırıldıklarını ve haklarının gasp edildiğini söylüyor. Doğru mu bu?

 

Neden bastırılıyorlar ki? Basra ve Amara'dan gelen gençler onların toprağını kurtarmak için gelip canlarını veriyor. Hadi Amiri'nin koltuğunu mu verelim.  Daha önce neredeydiler? IŞİD'e bilgi veren onlarca Heşdi Sünni üyesi yakaladık. Çünkü onların verdiği bilgiler doğrultusunda IŞİD bize saldırıyor ve onlarca kişiyi öldürüyordu.

 

Bazı Heşdi Şabi komutanları, bir sonraki savaşımız peşmergeye karşı olacak diyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Açık olmak gerekirse Heşdi Şabi içerisinde bulunan bazı komutanlar bu yönde açıklamalarda bulundu. Ancak bu söz ilk önce peşmergeler tarafından ortaya atıldı.  Ben çok iyi biliyorum ki Peşmerge Güçleri yiğit ve kahramandır. Peşmergelerin Heşdi Şabi ile savaşmak istediğini sanmam. Biz  sadece “Şii kardeşlerimiz”, “Heşdi Şabi kardeşlerimiz” diyen peşmergelerin sözlerini kale alırız.Gerisiyle ilgilenmeyiz.

 

21 Ekim'de IŞİD Kerkük'e saldırdığında  taburunuzla birlikte Tuzhurmatu'ya kadar geldiniz ancak Peşmerge Güçleri Kerkük'e girmenize izin vermedi...

 

Kerkük içinde dolaşan IŞİD'lileri görünce çok kötü  hissettim.  Taburumu yanıma alıp Kerkük'e doğru harekert ettim.  Ben IŞİD'i o şehirden kovmak amacıyla geldim, kente yerleşmeye değil.  Peşmergeler kente  girmemize izin vermedi. Çok ısrar ettim ancak daha sonra Heşdi Şabi'nin 16. Alayı'nın Kerkük'e girdiğini duydum. 2 gün Tuzhurmatu yakınlarında bekledikten sonra Bağdat'a geri döndük.

 

Herhangi bir Kürt yetkiliyle iletişiminiz var mı?

 

Ben sadece Mam Celal'i (Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri) severim. Keşke onun yerine ben hasta olsaydım. Ama neyazık ki hiçbir Kürt yetkiliyle iletişim içerisinde değilim. Kürdistan'ı görmeyi çok istiyorum.  Muhtemelen de yakın bir tarihte Süleymaniye'yi ziyaret edeceğim.

 

Sizce IŞİD'den sonraki Irak, Saddam sonrası Irak'tan daha iyi olacak mı?

 

Hayır. Daha iyi olacağını düşünmüyorum. Irak'ın daha da kötüye gidebileceğini biliyorum çünkü.Küçükken “Saddam ölse de kurtulsak” derdi. Ama şimdi keşke Saddam kalsaydı da ben hiç büyümeseydim diyorum.İşte tam da korkum bu. IŞİD'den sonra bu günlerimizi arar duruma gelmeyiz umarım.

 

Son olarak söylemek istediğiniz birşey var mı?

 

Kürtler'den bir isteğim olacak. Daha önce Şii ve Kürtler arasında olan o güçlü bağı tekrar oluştursunlar. Aynı zamanda Irak Hükümeti'nden de ricam, Kürdistan Bölgesi'nin bütçesini kesmekten vazgeçsin ve bu iki kardeşin tekrar birbirine kenetlenmesini sağlasın. Çünkü Irak'ta Şiiler iktidarda, bu nedenle ne yaşanırsa Şiiler sorumlu tutulur. Kürdistan Bölgesi'nin bütçesini kesmek, Irak için kendi evini yıkmaktan başka bir anlam ifade etmez.

Ebu Azrail: Kürdistan'a pasaportla girmek istemem
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa