Advert
Advert

DAİŞ’ten kurtulan Rakkalılar: Araplar ve Kürtler kardeştir

​QSD'nin Rakka’ya başlattığı Fıratın Gazabı operasyonunda DAİŞ’in esaretinde kurtulan Arap ve Kürtler, "Biz kardeş halklarız. Bunu kimse yıkamayacak” mesajını verdi.

 DAİŞ’ten kurtulan Rakkalılar: Araplar ve Kürtler kardeştir
 DAİŞ’ten kurtulan Rakkalılar: Araplar ve Kürtler kardeştir Admin
Bu içerik 960 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) DAİŞ’in elinde bulunan Rakka’ya yönelik başlattığı Fıratın Gazabı operasyonları ile kurtarılan Arap ve Kürtler, kardeşlik mesajı vererek düşmanlaştırmaya, ayrıştırmaya izin vermeyeceklerini dile getirdi. Suriye halklarından yeni bileşen bünyesine katarak ilerleyen QSD Güçleri, halklar arasına nifak tohumları ekenlere karşı, zedelenen Arap-Kürt ilişkilerini yeniden onarıyor. 

‘DAİŞ DÜŞMANLAŞTIRIYOR’

3 yıldır DAİŞ’in zulmü altında yaşadıklarını belirten El Xafî Köyü’nden olan Hesen Elî adlı yurttaş, yıllarca Arapların ve Kürtlerin birlikte yaşadığını, DAİŞ’in yaşam alanlarını işgal etmesi ile halkların arasında karışıklıklar çıkardığını söyledi. DAİŞ’in Arap ve Kürt halklarını düşmanlaştırmaya çalıştığını vurgulayan Elî, “Bizi birbirimize yaklaştırmamaya çalışıyorlardı. Şimdi köyümüz özgürleştikten sonra rahatça bir birimize gidip geliyoruz. Artık böyle yaşamayacağız. Birlikte yaşamımızı kuracağız” dedi. 

HEP BİRLİKTE YAŞADIK

Dahwa Köyü’nden olan Mistefa Mihemed Abdullah ise, Selahattin Eyyubi’den bu yana Araplarla Kürtlerin birbirine yakın ve birbirlerinden etkilenen halklar olduğunu dile getirdi. Hem yaşamsal hem de kültürel anlamda aynı özellikleri taşıdıklarını belirten Abdullah, kimsenin halklar arasına nifak sokmaya hakkının olmadığını ifade ederek, buna izin vermeyeceklerini aktardı. Suriye’nin bütün halkların ülkesi olduğunu ifade eden Abdullah, herkesin bu anlayışa sahip çıkması gerektiğini, yine herkesin ülkesi için savaşması gerektiğini ifade etti. 

İLİŞKİLER ONARILIYOR

Yazê Ehmed adlı Arap Kadın da, Kürtlerle Arapların kardeş olduğunu dile getirdi. Yıllardır Kürtlerle alış veriş halinde olduklarına belirten Ehmed, hem köylerde hem de kentlerde birlikte yaşadıklarını belirtirken “DAİŞ bizim bu iletişimimizi koparmaya çalıştı, fakat biz buna izin vermedik. Köylerimizin onlardan alınmasıyla artık tahrip edilmeye çalışılan ilişkilerimizi de geliştireceğiz. Bizi birebirimize yanlış tanıtarak yok etmeye çalıştılar ama bunda başarılı olamadılar. Buradan herkese sesleniyoruz. Biz kardeş halklarız. Bunu kimse yıkamayacak” diye konuştu.

Nazım Daştan-dihaber

 

DAİŞ’ten kurtulan Rakkalılar: Araplar ve Kürtler kardeştir
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa