Advert
Advert

Anayasa görüşmelerinin durdurulması talebi

​ Her gün tartışma ve kavgayla devam eden anayasa değişikliği teklifine ilişkin HDP’li üyeler, milletvekillerin tutukluluklarından dolayı komisyon görüşmesine katılmadığını gerekçe göstererek, görüşmenin durdurulmasını talep etti.

 Anayasa görüşmelerinin durdurulması talebi
 Anayasa görüşmelerinin durdurulması talebi Admin
Bu içerik 298 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Meclis Anayasa Komisyonu’nda dün gece iki maddesi kabul edilen “başkanlık sistemini” ön gören anayasa teklifi değişikliğine dair komisyonda bugün de tartışma kavgaya dönüşürken, HDP görüşmelerin durdurulmasını istedi. 

Görüşmelerin 7’nci gününde toplantının başında CHP’liler, dünkü toplantının bitiminde CHP milletvekili Kemal Zeybek’in fenalaştığını ama Meclis’te doktor bulunmadığını belirterek, yaşanabilecek benzer durumlar için tedbir alınmasını istedi.

Daha sonra söz alan CHP Milletvekili Muharrem Erkek, söz isteyen milletvekillerinin konuşma hakkının gasp edildiğini, bunun usule aykırı olduğunu söyledi.

Dördüncü kez bu tartışmanın yapıldığını belirten Komisyon Başkanı Mustafa Şentop ise, içtüzük hükümleri doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Sonrası CHP Antep Milletvekili Akif Ekici, “Talimat aldım, yaparım diyorsun. Teslim edilmiş bir kişilik görüyorum burada. Bu ülkeyi bu hale getiremezsiniz. Hiç mi vicdanınız yok. Yazıklar olsun size” diye bağırması üzerine Komisyon Başkanı Şentop ise Ekici’ye “Yasama faaliyetlerini engelliyorsunuz” diye tepki gösterdi. 

AK Partili milletvekilleri ise, “Şov yapma” diye bağırdı. Bu arada Ekici masanın üzerine çıkıp, AK Partili milletvekillerinin üzerine gitmek isteyince tartışma büyüdü ve toplantıya ara verildi. 

HDP’DEN GÖRÜŞMELERİ DURDUMA ÖNERGESİ 

Tartışmalı komisyon görüşmesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise görüşmelerin durdurulması talebiyle önerge verdi. HDP’nin komisyon üyeleri Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş ve Erol Dora imzasıyla verilen önergede, HDP'nin eş genel başkanları dahil 12 milletvekili, tutuklu oldukları için katılamadığı hatırlatıldı. Bunun Anayasa'nın yasama yetkisini düzenleyen maddeleri ve İçtüzük'ün 29. maddesinde yer alan "Komisyonda istem sırasına göre söz verilir" ve 31. maddesinde yer alan "Komisyonlarda TBMM üyeleri ve Bakanlar Kurulu üyeleri söz alabilirler" hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çekilen önergede, tutuklu bulunan milletvekillerinin bu görüşmelere katılma taleplerinin olduğu belirtildi ve bu nedenle de görüşmelerin durdurulması talep edildi. 

HDP'nin görüşmeleri durdurma talebi reddedildi. 

dihaber

Anayasa görüşmelerinin durdurulması talebi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa