Advert
Advert

Anayasa teklifinin üçüncü maddesi kabul edildi

​ AK Parti ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı Anayasa değişiklik teklifinin seçilme yaşını 18'e düşüren 3. maddesi Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

 Anayasa teklifinin üçüncü maddesi kabul edildi
 Anayasa teklifinin üçüncü maddesi kabul edildi Admin
Bu içerik 896 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Meclis Anayasa Komisyonu'nda, Anayasa'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci ve ikinci maddesinden sonra üçüncü maddesi de kabul edildi. AK Parti ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı “başkanlık sistemini” de kapsayan Anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi, seçilme yaşını 18’e düşürülmesini içeriyor. 

Öte yandan Meclis Anayasa Komisyonu’ndaki anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde HDP’nin tutuklu milletvekillerini gerekçe göstererek, görüşmelerin durdurulması yönündeki talebi 15’e 4 oyla reddedilmesi sonrası CHP’nin görüşmelerin TRT 3’ten canlı yayınlanması talebi de reddedildi HDP’nin önergesine CHP Milletvekili Bülent Tezcan da destek verdi. 

Seçilme yaşının 18’e düşürülmesine dair değişiklik teklifinin görüşüldüğü esnada da CHP ve AK Partili isimler arasında yine zaman zaman tartışmalar yaşandı. 

‘ACI TATLANDIRIP İÇİRMEK İSTENİYOR’

Komisyonun HDP’li üyesi Meral Danış Beştaş, milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesine ilişkin teklifin üçüncü maddesine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, bu önerinin kendilerince getirildiği ve AK Parti’nin kendi önerisiymiş gibi getirdiği anımsattı. Beştaş, şöyle konuştu: “Siyaset yaşı illa 30-40 olmak zorunda değil. Gençliğin dinamizmini siyaset katılması gerekir. Ancak önümüzdeki pakette bu şeker sadece. Acı bir şey içirmeye çalışılıyor bu da biraz tatlandırsın amacıyla veriliyor. Şu an da gençliğin yaşadığı sıkıntıları sadece milletvekilliği yaşını düşürerek aşamayacağımız açık.” 

Tartışmaların ardından devam eden görüşmelerde, seçilme yaşının 18’e düşürülmesini öngören 3’üncü madde de kabul edildi.

Anayasa teklifinin üçüncü maddesi kabul edildi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa