Advert
Advert

İhd Urfa Roboski İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı

Şanlıurfa İhd Şubesi Roboski ile ilgili basın Açıklaması Yaptılar. İhd Şanlıurfa Şubesi Eş Başkanı Avukat Nahide Polat Aslan ve Yönetim Kurulu Üyelerin Katılımı İle Şube Binasında Basın Açıklaması Yaptılar.

İhd  Urfa  Roboski İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı
İhd  Urfa  Roboski İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı Admin
Bu içerik 1736 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABDULLAH YİĞİT-ŞANLIURFA 


Şanlıurfa İhd Şubesi Roboski ile ilgili basın Açıklaması Yaptılar.
İhd Şanlıurfa Şubesi Eş Başkanı Avukat Nahide Polat Aslan ve Yönetim Kurulu Üyelerin Katılımı İle Şube Binasında Basın Açıklaması Yaptılar.


İhd  Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu Adına  Avukat Hasan Kılıç Yaptığı Basın Açıklamasında Şunları Söyledi : 28 aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Roboski ve Bujeh köylerinde 28’i aynı aileden olmak üzere 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürüldü. Bombardımanda yaşamını yitirenlerin çoğunluğunu 18 yaşını bile doldurmamış çocuklar oluşturmaktaydı . Evet onlar devlet aklının ve sistemin deyimiyle kaçakçıydı,gençler dershane parasını kazanmak için, yetişkinler ise ailerine daha iyi bir imkan sunmak için bu sınır ticaretini gerçekleştiriyorlardı. Getirdikleri şey ise birkaç paket kaçak sigara ve birkaç bidon mazottan dahası değildi.Bu bile onlara çok görülmüştü.Katliamda yakınlarını kaybedenlerin ifadesine göre gidiş gelişlerin bölgedeki karakoldan habersiz ya da bilgisi dahilinde olmaması imkansızdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin arasında korucu çocuklarının da olduğunu düşünürsek sivil yurttaşlar olduklarının bilinmemesinin imkanı yok. Ancak o karanlık akşamda karar verilmişti yine har zaman ki  gibi bi yerlerden, katliam gerçekleştirilecek ve üzeri cezasızlık politikasıyla örtülecekti.Çoğunluğu çocuk olan 34 yuttaş TSK ya ait savaş jetlerinden bırakılan bombalarla paramparça olup yanarak feci şekilde katledildiler. Olaydan uzun bi süre sonra bile soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla kimsenin ifadesi alınmadı ve olayın aydınlatılması yönündeki meclis araştırma önergeleri de reddedidi. En son 11 haziran 2013 te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ‘’taksirle ölüme sebebiyet vermeden dolayı’’ roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı ise 7 ocak 2014 te dosya  hakkında takipsizlik kararı verdi.Mağdur aile avukatlarının  karara itirazı ise reddedidi.Bunun  üzerine dosya Anayasa Mahkemesi’ne taşındı ve ne yazık ki 24 şubat 2015 te burda da reddedildi ve iç hukuk yolları  tamamen tüketildi yani sorumlular tespit edilemedi ve failler yargı önüne çıkarılamadı. En nihayetinde 281 başvurucu ile dosya AİHM e taşındı ve dosya akıbetini bekliyor.Türkiye  de ise bugün hala katliamda yakınlarını kaybeden köylülerin gözaltına alınması vicdanları yaralayan başka bir husustur.Roboskide öldürülen Serhat Encünün ağabeyi milletvekili Ferhat Encünün tutuklanmasına anne Halime Encünün ‘’Serhatımı öldürdüler Ferhatımı tutukladılar’’ sözü belki de aradan geçen onca zamana karşı devlet aklının hiç degişmediğinin en bariz göstergesiydi. Bizler insan hakları  savunucuları olarak bu tür katliamların üzerinin örtülmemesi gerektiğini defalarca her platformda dile getirdik .  Çünkü aydınlatılmamış her katliam başka bir katliamın  alt basamağıdır.
                                                      

 

İhd Urfa Roboski İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa