Advert
Advert

Rakka’da hem savaşçı hem gazeteci: Tarih ezilenlere döndü

​ Rakka operasyonunda yer alan Sutoro güçleri savaşçısı ve gazetecisi Libaryo Hasekê, “Şimdi tarih tersine döndü. Ezilen kesimler, halklar ve inançlar birlikte yaşam için mücadele ediyor” dedi.

Rakka’da hem savaşçı hem gazeteci: Tarih ezilenlere döndü
Rakka’da hem savaşçı hem gazeteci: Tarih ezilenlere döndü Admin
Bu içerik 1082 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Rakka operasyonunu, Tabka'nın 5 kilometre kuzeybatısındaki Caber Kalesi kuşatmasıyla sürdüren Demokratik Suriye Güçleri (QSD) bünyesinde yer alan Süryani Askeri Meclisi (Sutoro) savaşçılarından Keldani gazeteci Libaryo Hasekê, Süryani halklarına yüzyıldır biçilen kaderi değiştirmek için mücadele ettiklerini belirterek, hem DAİŞ’e karşı savaştığını hem de uygulamalarını teşhir etmeye çalıştığını söyledi. 

FARKLI KİMLİĞE SALDIRI

Rakka operasyonunun ilk aşamasında da yer aldığını ifade eden Hasekê, kendisini Sutoro güçlerinin gazetecisi olarak da tanımlıyor. Rakka’da DAİŞ zulmü altında kalan Süryani halkını kurtarmak için operasyonda yer aldığını dile getiren Hasekê, farklı kimliğe sahip oldukları için her zaman saldırılara maruz kaldıklarını, yüzyıllar geçmesine rağmen tablonun değişmediğini söyledi. 

Hem savaşmanın hem de gazetecilik yapmanın zor olduğunu kaydeden Hasekê, Süryani, Asuri ve Keldani halklarının kendilerine biçilen kaderi değiştirmek için savaştığını belirterek, “Ben burada üstüme düşen rolümü oynuyorum. Savaş muhabiriyim. Hem savaş ile hem de basın ile DAİŞ’in bize karşı katliamını dünyaya teşhir ediyoruz” dedi. 

TARİH EZİLENLERE DÖNDÜ

Suriye’deki haklar mozaiğini koruyacaklarının altını çizen Hasekê, kendilerinin de ülkenin farklı bir rengi olduklarını, sahip oldukları kültürle yaşamaya sarıldıklarını, Rojava devriminden sonra her şeyin kendileri için de değişmeye başladığını kaydetti. Yüzyıllardır ellerinden alınan haklarını geri almaya başladıklarını ifade eden Hasekê, “Suriye rejimi ne kadar Kürtlere çektirdiyse, biz de ondan o kadar çektik. Bizi ötekileştirmek için ellerinden geleni yaptılar. Şimdi ise tarih tersine döndü. Ezilen kesimler, halklar ve inançlar birlikte yaşam için mücadele ediyor. Bunu bozmaya çalışan DAİŞ’e karşı mücadele ediyoruz. Başarana kadar mücadelemizi bırakmayacağız” dedi.

dihaber

Rakka’da hem savaşçı hem gazeteci: Tarih ezilenlere döndü
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa