Advert
Advert

Uluslararası Göç Örgütü’nün Bodrum'da mültecilere yardım ağı

Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre, Suriye iç savaşından bu yana Bodrum’dan Avrupa’ya gitmek isteyen çoğu çocuk bin 342 kişi Ege Denizi'nde boğularak can verdi. İnsanca Yaşama Derneği, mültecilere "Bodrum'da adaptasyonunlarını sağlamak" amacıyla destek oluyor.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Bodrum'da mültecilere yardım ağı
Uluslararası Göç Örgütü’nün Bodrum'da mültecilere yardım ağı Admin
Bu içerik 810 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye'ye gelen kadın, erkek ve çocuk binlerce Suriyelinin  kurtarıcı olarak gördüğü Avrupa'ya  kaçak geçişlerin merkezinde yer alan Muğla’nın Bodrum ilçesinde mültecilerin çoğu izbe ve sağlıksız alanlarda yaşam mücadelesi verirken birçoğu ilk fırsatta Avrupa'ya kaçma hayalini kuruyor. Uluslararası Göç Örgütü’nün  (İOM) verilerine göre, Suriye iç savaşının başladığı tarihten bu yana Bodrum sahilinde karaya vuran cansız bedeniyle dünyanın dikkatini çeken Alan bebeğin de aralarında olduğu çoğu çocuk bin 342 kişi umut bağladığı Avrupa'ya ulaşmak isterken Ege Denizi'nde boğuldu.

 

'YAŞANANLARA KAYITSIZ KALAMAZDIK'

 

Mültecilerin ölümlerine daha fazla kayıtsız kalamayan bir grup yardımsever gönüllü sosyal medyada örgütlenerek mültecilere yardım kampanyası başlattı. Alan Kurdi olayından sonra dayanışmanın artmasıyla birlikte kısa sürede büyüyen yardımlaşma ağını İnsanca Yaşam Derneği çatısı altında topladılar. İnsanca Yaşam Derneği'nin kurulmasındaki amacın mülteci ölümlerine kayıtsız kalmamanın olduğunu söyleyen dernek yöneticisi Fahri Üzümcü dernekte yürütülen tüm faaliyetlerin gönüllülük esasında ve imece usulü yürütüldüğünü ifade etti.

 

‘AB’DEN GELEN FONLARLA YARDIM ÇALIŞMALARIMIZ GELİŞTİ’

 

İlk etapta kendi aralarında topladıkları paralarla mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını kaydeden Üzümcü, mülteci krizinin derinleştiği 2015 yazında çalışmalarına hız verdiklerini, Alan Kurdî olayının ardından da her yerden destek almaya başladıklarını sözlerine ekledi. Aralarında çok sayıda İngiliz ve Fransız vatandaşlarının da bulunduğunu dile getiren Üzümcü, “Derneğimiz Avrupa Birliği ve Uluslararası Yardım Kuruluşu fonları ile desteklenmekte bu sayede daha fazla kişiye ulaşıoyruz" dedi.

 

'ALAN KURDÎ DÜNYADA FARKINDALIK YARATTI'

 

Alan Kurdî olayından sonra sosyal medya hesaplarından mülteci krizini dünyaya gönüllülerin duyurduğunu söyleyen Üzümcü, aynı zamanda sosyal medya ile daha fazla üyeye ulaşarak dayanışmanın büyütüldüğünü kaydetti. Üzümcü, derneğin 1 yıl içerisinde 50 bin kişiye yemek yardımı, 10 bin kişiye giyecek yardımında bulunduğunu sözyledi. Üzümcü, Bodrum bölgesindeki topladıkları yardımlar artınca fazla gıda ve giyecek maddelerini İzmir Torbalı’da bulunan Mülteci Kampı ile Urfa Suruç’ta bulunan mülteci kamplarına yolladıklarını aktardı.

 

‘YARDIMA MUHTAÇ HERKESE YARDIM EDİYORUZ’

 

Aylan Kurdi olayından sonra dünyada mülteciler için ciddi çalışmalar yapıldığını ve büyük bir dayanışma sağlandığını söyleyen Üzümcü, derneğin sadece mültecilere değil yardıma muhtaç herkese yardım eli uzattığını ifade etti. Bodrum'da sokakta yaşayan evsizlere her akşam sıcak çorba dağıttıklarını dillendiren Üzümcü, sel baskınında evi hasar gören ailelere ev eşyası ve gıda yardımı desteğinde bulunduklarını söyledi.

 

 

dihaber.net

 

Uluslararası Göç Örgütü’nün Bodrum'da mültecilere yardım ağı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
Şehitlerin Naaşına Ulaşıldı
şanlıurfa urfa