Advert
Advert

DİSK: 12 milyon yurttaş açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildi

​DİSK Ankara Temsilciliği, rakamlara vurulduğunda asgari ücrete zammın bir kandırmadan ibaret olduğunu ve zorunlu BES ile diğer kayıplar dikkate alındığında işçinin eline geçen asgari ücretin AGİ hariç bir 200 TL olduğunu belirterek, 12 milyon yurttaşın açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini söyledi.

 DİSK: 12 milyon yurttaş açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildi
 DİSK: 12 milyon yurttaş açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildi Admin
Bu içerik 374 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciği, dün açıklanan yeni asgari ücrete ilişkin Dev- Maden-Sen Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, yapılan zamma rağmen asgari ücrette artış değil azalma olduğunu söyledi. Çalışanlarla dalga geçercesine 104 TL zam yapıldığını aktaran Görgün, "Bilindiği gibi 2016 yılının başında asgari ücret bin 30 TL idi. 1 Ocak 2016 tarihinde bir ABD doları 2.91 TL'ydi. Bin 300 TL olan asgari ücretin karşılığı 446 dolardı.Önümüzdeki yıl için uygulanacak asgari ücret net bin 404 TL asgari ücretin karşılığı da 396 dolardır. Rakamlara bakıldığında asgari ücrete 104 TL zam yapıldığı sadece bir kandırmadan ibarettir" dedi.

Asgari ücret ile milyonlarca çalışanın dolar bazında 50 dolar, TL bazında da 71 TL zararda olduğunu söyleyen Görgün, "5 milyon asgari ücretli ailesi ile birlikte yaklaşık 12 milyon yurttaş açlık sınırı altında yaşamaya mahkum demektir" diye belirtti.

'HÜKÜMET TÜİK'İN VERİLERİNİ DE DİKKATE ALMADI'

Hükümetin, işçi sendikaları ile TÜİK'in Asgari Ücret Komisyonu'na sunduğu rakamları dikkate almadığının altını çizen Görgün, şunları aktardı: "TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sunmuş olduğu verilerde bir işçinin asgari geçim maliyetini  bin 669 TL olarak belirtmişti. Hükümet, işçilerin ve sendikaların taleplerini dikkate almadığı gibi, bir devlet kurumunun sunmuş olduğu verileri de dikkate almamıştır." 

'İŞÇİNİN ELİNE GEÇECEK ASGARİ ÜCRET BİN 200 TL'

"Öte yandan  bin 404 TL net asgari ücretin yaklaşık 133 TL'si asgari geçim indirimidir" diyen Görgün, "Bu miktar işverenler tarafından ödenmemekte, bütçeden karşılanmaktadır. İşverenler tarafından işçiye ödenen asgari ücret bin 270 TL civarında kalacaktır. Zorunlu BES ve diğer kayıplar da dikkate alındığında işçinin eline geçecek olan asgari ücret, AGİ hariç bin 200 TL seviyesine düşmüştür" diye belirtti. 

 

dihaber

DİSK: 12 milyon yurttaş açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa