Advert
Advert

Alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum’

El arabasıyla mahalle ve sokaklarda dolaşarak çöp konteynerlarına dökülen külün içinden topladığı kömürleri satıp 7 kişilik ailesinin geçimini sağlayan Mahmudi Taştan, yanından geçerken onu görmezden gelenler için “Utanmıyorum, aileme alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum” dedi.

Alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum’
Alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum’ Admin
Bu içerik 672 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağrı merkezde çöp konteynerlarına dökülen külün içinden kömür toplayan 32 yaşındaki Mahmudi Taştan, gecekonduda yaşayan 7 kişilik ailesine bu şekilde bakıyor. Çöpten topladığı kömürü satarak günlük 15 lira kazanan Taştan, sabahın 6’sında işe koyuluyor. Gece boyu el arabasıyla mahalle mahalle, sokak sokak dolaşan Taştan, dondurucu soğuğa rağmen çalışmak zorunda olduğunu dile getirerek, “Soğuğa rağmen bakmak zorunda olduğum 7 kişilik bir ailem var. Üstüne bir de 3 öğrenci okutuyorum“ dedi.

 

İNSANLAR İŞTEN EVE DÖNERKEN O İŞE GİDİYOR

 

Sabahın erken saatlerinde yaşam mücadelesinin başladığını söyleyen Taştan, “Saat 6’da uyanıp sokaklara düşüyorum. El arabamla arabacılık yapıyorum, yük taşıyorum öğlen saatlerine kadar öğleden sonra dinlenmek için eve geliyorum. Sokaklara karanlık çöktüğü zaman, herkes işten eve döndüğü saatlerde tekrar arabamla sokaklara düşüyorum. Sizin çöp diye yanına yaklaşmadığınız, tiksindiğiniz çöp konteyerları bizim ekmek kapımız.

 

Topladıklarım sayesinde aileme ekmek götürebiliyorum” diye konuştu.

‘KÜLDEN KÖMÜR ELİYORUM’

Her gece ailesi bizar daha ısınsın diye sokak sokak gezen Taştan, “Çöp konteynırlarının yanına dökülen külü alıp eliyorum. Külün içinde yanmamış olan kömür parçalarını ayıklayıp torbaya biriktiriyorum.

 

Topladığım kömürü eve götürüyorum. Bir kısmını kendimiz ısınmak için yakıyoruz, kalanı ise çarşı merkezindeki kahvelere ve dükkânlara satıyorum” diyerek, nasıl çalıştığını anlattı.

 

‘ALIN TERİ DÖKÜYORUM’ Engelli olduğu için kimsenin iş vermediğini dile getiren Taştan, çöp toplamaktan utanmadığını söyledi. Çalışırken yanından geçen kimi insanların yüzünü çevirerek, onu görmemeye çalıştığını ifade eden Taştan, “İnsanlar yanımızdan geçerken yüzünü ekşitip geçiyor, sırf çöp topladığımız için bizi dışlıyorlar. Sanmasınlar ki onların dışlayan bakışlarını görmüyoruz, kömür değil umut topluyorum. Utanmıyorum çünkü çalmıyorum, alın teri döküyorum. Aileme alın terim gibi temiz ekmek götürüyorum. Engelli olmama rağmen kimseye avuç açmıyorum. Kimseye muhtaç olmadan yaşıyoruz, yaşamaya çalışıyoruz. Utanması gereken biri varsa o ben değilim. Bize bu hayatı reva görenler utansın” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa