Advert
Advert

Gergerlioğlu: Türkiye’de IŞİD’leşme eğilimi çok yüksek

​Reina saldırısıyla gündeme gelen ayrımcılık politikalarına dikkat çeken MAZLUMDER eski Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’de DAİŞ’leşme eğiliminin çok yoğun olduğunu söyledi. Diyanet fetvalarının ayırımcılığı körüklediğini ve her katliam sonrası yapılan “lanet” çağrılarının çözüm olmadığını belirten Gergerlioğlu, “Bunlar, zaten izin verilen politikalar” dedi.

Gergerlioğlu: Türkiye’de IŞİD’leşme eğilimi çok yüksek
Gergerlioğlu: Türkiye’de IŞİD’leşme eğilimi çok yüksek Admin
Bu içerik 604 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


 

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) eski Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İstanbul Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) Başkanı Ekrem Baran, Reina’da DAİŞ’in üstlendiği ve 39 kişinin yaşamını yitirmesine 4’ü ağır 65 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıda hükümet kanadından gelen açıklamaları sorumlu tuttu. 

“Uzun süredir maalesef ülkemizde bir ayrımcılık politikası uygulanmakta devlet tarafından. Dini ve etnik her kesim için bunun her türlü problemini toplum olarak yaşıyoruz” diyen Ömer Faruk Gergerlioğlu, her Noel kutlamasında aynı problemlerin yaşandığına dikkat çekti. Noel Baba’nın maketinin sünnet edilip bıçaklanması olayını hatırlatan Gergerlioğlu, böyle bir olayın “komik” değil, soruşturulması gerektiğini vurguladı. 

‘IŞİD’LEŞME EĞİLİMİ VAR’ 

Ayrımcılığın topluma sirayet ettiğini kaydeden Gergerlioğlu, ötekileştirmeyi körükleyen düşüncelerin çok vahim sonuçlara neden olduğunu hatırlattı. Türkiye’de DAİŞ’leşme eğiliminin çok yoğun olduğunu sözlerine ekleyen Gergerlioğlu, “Din adına verilen fetvalarda, Diyanet’in verdiği fetvalarda daha nezaketli ifadeler yerine ayırımcılığı körükleyen ifadeler kullanılıyor. İfadelerde karşı taraf şeytanlaştırılıyor. Bu durum da dini görünümlü illegal örgütlerin söylemlerine yansıyor ve şiddet eylemlerine yol açıyor” diye konuştu. Ayrımcı sözleri “vahim” olarak yorumlayan Gergerlioğlu, yaşanan her katliam sonrası yapılan “lanet” çağrılarının ise çözüm olmadığını belirterek, “Bunlar, zaten izin verilen politikalar” dedi.  

‘İNSANLARI HEDEF YAPMA İSLAM’IN ÖZÜNE AYKIRI’ 

İstanbul Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) Başkanı Ekrem Baran da, "Biz insanlar kim olursa olsun insan canı kutsaldır diyoruz. Allah sınıflar, etnik yapılar, inançları esas almamış. Etnik, dini, mezhepsel olarak insanları hedef yapma İslam'ın özüne ters olan bir şeydir. İslam saygı dini temelindedir. Müslüman ülkelerde etnik ve mezhepsel olarak yaşananlar İslam'ın özünde yoktur. Sana olmasını istemediğin bir şeyi karşındaki insana yapmamak esastır" dedi. Yılbaşının kutlanmayacağı yönünde yapılan açıklama ve hedef gösterilmeleri hatırlatarak tepki gösteren Baran, "Noel Hz.İsa'nın doğum günü ve kendisi de bir peygamber. Hıristiyan alemini suçlu bularak onların inancına saldırmak yanlıştır. Saygı gösterilmesi lazım" dedi.

‘İSLAM ŞİDDET DEĞİL, SEVGİ DİNİDİR’ 

Baran, son zamanlarda artan, ayrımcılığı körükleyen açıklamalar ve sonrasında yaşanan saldırılara ilişkin de "İnsan canına kastetmek, öldürmek bir vahşettir. Kimler tarafından ve ne amaçla yapılırsa yapılsın vahşettir. İslam şiddet dini değil rahmet, saygı ve barış dinidir" diye konuştu.

dihaber.net

Gergerlioğlu: Türkiye’de IŞİD’leşme eğilimi çok yüksek
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa