Advert
Advert

O'nun umudu Kırmızı ışıklarda su satarak

Kırmızı ışıklarda su satarak yaşamını idame eden 23 yaşındaki Tayfun Kıskaç, hikayesiyle adeta Türkiye'deki engelli yurttaşların durumunu özetliyor.

 O'nun umudu Kırmızı ışıklarda su satarak
 O'nun umudu Kırmızı ışıklarda su satarak Admin
Bu içerik 989 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Dolapdere Mahallesi'nde su satarak geçimini sağlayan 23 yaşındaki Tayfun Kıskaç, zorluklara karşı yaşam mücadelesi veriyor. 7 yaşında geçirdiği bir kazadan sonra hayatına koltuk değnekleriyle devam eden Kıskaç, zorlansa da saatlerce caddelerde su satıyor. Kıskaç, en fazla ise bir umutla su satacağı anı yakalayabileceği için trafikteki kırmızı ışıkları seviyor. Yaz-kış demeden çalışan Kıskaç, yürüdüğü günlerin özlemini yaşıyor. 

Çocuk yaşta geçirdiği kaza sonrası koltuk değneklerine mahkum olan Kıskaç, “3 yıl boyunca  Şişli Etfal Hastanesi’nde tedavi gördüm, bu kadar düzelebildim. Bir de kalça çıkıklığı yaşadım. Şimdi de iğne tedavisi görüyorum. Doktor düzelersin dedi. İğne tedavisi yeni başladı ve 9 ay boyunca devam edecek. İğnelerin tanesi de bin TL. Her ay 1 tane iğne tedavim olacak” dedi.

'DURUMUMA ACIMASINLAR'

Yaşamın zorluklarına değinen Kıskaç, "Burada su satarak geçimimi sağlayamasam da kendimi iyi hissediyorum. Günde 15 tane su satabiliyorum. Yani 20 TL falan ediyor. Burada geçen araçlar bazen su ihtiyaçları oldukları için su alıyor. Bazen durumuma acıdıkları için su alıyorlar. Suya ihtiyaçları oldukları için su alsınlar benim durumuma acıyarak su almalarını istemiyorum” şeklinde konuştu. 

Sabahtan akşama kadar çalışan Kıskaç, bir gün çalışmasa geçinemeyeceğini söyledi. Kıskaç, şunları aktardı: “Evdeki durumda iyi değil, parasızlık gerçekten iyi bir durum değil. Burada çalışmasam evin durumu hiç iyi olmayacak. Çalışarak biraz katkı sağlıyorum eve. Geçim olmuyor ama olması için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Nişanlımın evinde kaldığım için oraya da katkıda bulunmak zorundayım. Nişanlımda rahatsız doğuştan eli ve ayağı yok. Sağ ayağından yeni ameliyat oldu. 1 ay sonra tekrar bir ameliyat olacak onun da tedavisi 1 yıl kadar sürecek.” 

'GİDİŞ GELİŞLERİM ZOR OLUYOR'

Devlet tarafından engelli kadrosundan bir göreve alınmayı bekleyen Kıskaç,  
“İlaçlarımızı almakta zorlanıyoruz o konuda bir yardım almıyoruz. Devletin yardım etmesini istiyorum. Gerçekten mağdur durumdayız iyi bir yardıma ihtiyacımız var” diye konuştu. 

Hastaneye gidiş gelişlerde zorlandığını ve buna bir çözüm bulunmasını isteyen Kıskaç, “Haftada bir hastaneye gidiyorum. Gidiş gelişlerim zor oluyor. Halk otobüsü ve metro ile gidip geliyorum ama zorlanıyorum. Yürümekte zorlandığım için otobüs ile yolculuk yapmak hoşuma gitmiyor. Hastanenin de  şimdiye kadar servisi olmadı. Böyle bir şey olursa gidiş gelişte zorlanmam" diyerek Türkiye'deki engelli yurttaşların durumunu özetledi. dihaber

O'nun umudu Kırmızı ışıklarda su satarak
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa