Advert
Advert

Urfa'da İşsizler Kahvehanesi dolup taşıyor

​ Kar-kış ekonomik kriz derken Şanlıurfa da kahvehaneleri işsizlerle dolup taşıyor. Samsat Meydanı'nda bulunan İşsizler Kahvehanesi'nde, 2 bin yıl öncesi Roma köle pazarını andırır gibi işçi seçiliyor. İş için seçilen hamal o gün kendisini şanslı hissediyor.

Urfa'da İşsizler Kahvehanesi dolup taşıyor
Urfa'da İşsizler Kahvehanesi dolup taşıyor Admin
Bu içerik 1080 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Urfa'nın Eyyübiye ilçesi Demokrasi Caddesi girişinde bulunan Samsat Meydanı'nda bulunan İşsizler Kahvehanesi gün içinde dolup taşıyor. Giderek derinleşen ekonomik kriz, kahvehanede oturan işsizlerin son ekmek bulma umudunu da yok etmiş. El uzattığınız her işsizin ağzından sitem ve öfke dolu sözler dökülüyor. 

Sabahın erken saatlerinde şehrin işlek yerlerinden biri olan yol üstündeki kahvehanede beklemeye başlayan 18-75 yaş arası işsizler, işverenler tarafından hamallık adayı olarak seçilmezler ise günü beş para kazanamadan evlerine dönmek zorunda kalıyor. Kahvehane, işverenlerin seçim anı ve seçilmeyenlerin bakışı ile 2 bin yıl öncesinin Roma'sında ki köle seçme pazarlarını andırıyor.
 
PARAVANLA BÖLÜNEN YAŞAMLAR

İş bekleyen işsizlerden 55 yaşındaki Ali Durmaz, kahvehane ile arasında paravan bulunan lüks restaurantı göstererek "Bu restaurant yanındayız. Ancak biz nerede, onlar nerede. Bu büyük bir haksızlık. O restauranta gidenler ile bizim aramızda dağlar kadar fark var" diyerek paravanla bölünen eşitsizliğe dikkat çekiyor. 

Sabah saat 05.00'te iş bulabilmek umuduyla Samsat Meydanı'nda toplandıklarını ifade eden Durmaz, "Eskiden iş çıkıyordu. Şimdi iş yok. Kazancımız belli olmuyor. Bazı günler 40 lira, bazı günler 50 lira ya da 100 lira kazanıyoruz. Bu gün hava soğuk diye kimse yok. Yoksa burada 300 kişi toplanıyor. Geçimimizi sağlayamıyoruz ama ne yapalım mecburuz. Benim 5 çocuğum var ve hepsini okutmaya çalışıyorum" diyor. 

ANKARA'DA DAYIN YOKSA... 

Ülkenin yanlış politikalarından kaynaklı ekonomik krizlerin yaşandığını dile getiren işçilerden Mehmet Celal Aydın, "Akşam 18.00'e kadar yol kenarında bekliyoruz. İki aydır hiç kazanamıyoruz. Günlük 15-20 liraya işe giden oluyor. En fazla 30 lira. Bu 30 liraya çocuğuna harçlık mı verecek? Kira mı verecek? Nasıl geçinecek?" derken, diğer işçiler bir ağızdan "Ankara'da dayın varsa iş var, yoksa iş yok" sözleriyle tamamlıyor. 

'AÇKEN REFERANDUMDA 'EVET' Mİ DİYECEĞİZ'

45 yaşındaki 8 çocuk babası Zeki Duran da, yaşadığı zorlu yaşamı tarif ederken hükümete tepki gösteriyor. Anayasa değişikliği için gidilecek referanduma işaret eden Duran, "'Hayır' a az kaldı. Hepimiz 'Hayır'cıyız. Referandumda 'Evet' demeyeceğiz. Biz böyle açken 'Evet' mi diyeceğiz. 15 yıldır sürünüyoruz, açlıktan ölüyoruz. Partizanlık yapmıyoruz açız" diyor. 

Duran, Urfa'nın Refah Partili eski Belediye Başkanı İbrahim Halil Çelik'in döneminde yaşananları günümüz ile karşılaştırıp, "Eski belediye başkanı vardı, amcası ona diyordu ki 'Xelê oğlum yeter Urfa'yı yedin. Bırak ta biraz ben yiyeyim'. Şimdiki iktidar da diyor ki 'Hoca, yeter yedin bitirdin dünyayı, bırak biraz da ben yiyeyim' diyor" diye tepkisini dile getiriyor. 

EKMEK LAZIM...

Kahvehanenin daimi üyelerinden 55 yaşındaki Fehmi Kan da koşullarını şu sözlerle ifade ediyor: "Bu millet hep perişan. Herkes ekmeğe muhtaç olmuş. Sabah saatlerinde gelip bekliyoruz. Ekmek lazım, şeker lazım, yağ lazım." Hangi işlerde çalışıyorsunuz sorusuna da "Amelelik" yanıtını veren Kan, ilerleyen yaşına rağmen iş olursa daha çok inşaatlarda çalıştıklarını söylüyor. 

HABER:MERKEZİ

urfa şanlıurfa haber işçiler
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa