Advert
Advert

Harran'da, ilk ameliyatlar

ŞANLIURFA'da, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 26 yaşındaki bir hastanın kalp ve akciğerinde oluşan kistler, kapalı yöntemle gerçekleştirilen bir operasyon sonucu temizlendi.

Harran'da, ilk ameliyatlar
Harran'da, ilk ameliyatlar Admin
Bu içerik 997 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 Şanlıurfa'da, 3 ay önce beyninde oluşan damar tıkanıklığı nedeniyle beyin ameliyatı olmuş olan 26 yaşındaki adı açıklanmayan bir kadın hasta tedavi olmak için gittiği Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan muayene sonucunda; kalp ve akciğerde de halk arasında 'hayvan kist' hastalığı olarak adlandırılan kitlelere rastlanıldı. Ailenin ameliyat onayı alındıktan sonra Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Göz, Doç. Dr. M. Salih Aydın ve Göğüs Cerrahisi Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Şamil Günay başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan kapalı yöntemle kalp ve akciğerdeki kist hidatitleri, deride 2 santimetre açılan bölgede kamera yöntemiyle ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Dünya'da daha önce denenmemiş bir yöntem olan bu operasyon, ilk defa Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi ve Göğüs Cerrahisi ekipleri tarafından yapılması önemli bir gelişme olarak kaydedildi. Ameliyat hakkında konuşan Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Göz, Şanlıurfa'da ilk olma özelliği taşıyan cerrahi operasyonun Türkiye'de ve dünyada sayılı merkezlerde yapılabildiğini belirterek şunları söyledi; "Kadın hastamızın kalbinde ve akciğerde kistler vardı. Bu hastamız 3 ay kadar önce beyinde damar tıkanıklığı sebebiyle bir ameliyat geçiriyor. Yapılan incelemede halk arasında 'hayvan kisti' dediğimiz kistlere rastladık.  Biz bunları başarılı bir ameliyatla temizledik. Artık ilimizde her türlü kardiyak ve terosik ameliyatlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu kapsamda böyle rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızın başka illere gitmesine gerek yoktur. Bundan sonra rahatlıkla kendi illerinde bulunan tıp fakültesi hastanemizde ameliyatlarını olabilirler." diye konuştu.

 

 Başarılı bir operasyonun ardından kalp ve akciğerindeki kistlerden kurtulan hasta yakınları hastaneye yönetimine ve doktorlara teşekkür etti.

 

urfa haber şanlıurfa
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa