Advert
Advert

ABD’de 'Müslüman Kardeşler' girişimi

​ ABD'de “Müslüman Kardeşler Hareketi”nin “terör örgütü” olarak sınıflandırılması ve yaptırım uygulanmasına yönelik Trump'ın danışmanları arasında tartışma yürütülüyor. Böylesi bir kararın Türkiye ile ilişkilerin daha da karmaşık hale gelinmesinden endişe ediliyor.

 ABD’de 'Müslüman Kardeşler' girişimi
 ABD’de 'Müslüman Kardeşler' girişimi Admin
Bu içerik 496 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

ABD'de Müslüman Kardeşler'in “terör örgütü” olarak sınıflandırılması ve yaptırım uygulanmasına yönelik tartışmaların yürütüldüğü bildirildi. Trump'ın danışmanlarının konuyu görüştüğü ve farklı görüşlerde oldukları belirtildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Micaael Flynn, Müslüman Kardeşler'in "terör örgütü" olarak sınıflandırılmasını ve örgüte yaptırım uygulanmasını önerdi. Konunun hassasiyeti nedeniyle adını gizli tutan Trump'ın geçiş süreci danışmanlarından biri açıklamasında, “konunun tartışıldığından haberi olduğunu ve kendisinin de Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak sınıflandırılmasından yana görüş bildirdiğini” ifade etti.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER KARMAŞIK HALE GELİR

Aynı danışman Michael Flynn ve ekibinin “terör örgütü listesine” alınacak örgütler üzerinde görüştüğünü ancak bu konuda somut adımın ne zaman atılacağını bilmediği bilgisini verdi.

Yürütülen tartışmalarda Trump'ın diğer danışmanları ve aynı zamanda ekibindeki bazı ulusal güvenlik yetkililerinin Müslüman Kardeşler'in “terör örgütü” olarak sınıflandırılmasını istemedikleri ve örgütün birçok ülkede barışçıl bir yönde geliştiği argümanını öne sürdükleri bildirildi.

ABD'nin Müslüman Kardeşler'i “terör örgütü” olarak sınıflandırma kararı alması durumunda, ABD'nin müttefiklerinden olan Türkiye ile ilişkileri karmaşık hale getirmesinden endişe ediliyor.

İKİ ÜLKENİN ‘TERÖR’ LİSTESİNDE 

Müslüman Kardeşler Hareketi, Mısır'ın tarihi en eskiye dayanan İslami hareketi. Müslüman Kardeşler Arap Baharı'ndan sonra 2013 yılında ülkede "terör örgütü" olarak sınıflandırılmıştı. Müslüman Kardeşler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde “terör örgütü” olarak kabul görüyor.

ABD’de 'Müslüman Kardeşler' girişimi
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa