Advert
Advert

Reise güven tam, ilgi çok

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen’den Afrika seyahati değerlendirmesi;

Reise güven tam, ilgi çok
Reise güven tam, ilgi çok Admin
Bu içerik 1229 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Afrika seyahati sonrası kısa bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen’den Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’a resmi ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (Reis) Recep Tayyip Erdoğan’a her gittiği yerde olduğu gibi Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’da da güvenin tam ve ilginin oldukça fazla olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’a gerçekleştirilen resmi ziyaretlerin çok olumlu geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Allahu Teâlâ’ya şükürler olsun ki, her gittiğimiz yerde olduğu gibi Doğu Afrika ülkelerinde de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvenlerinin tam olduğu gibi oldukça fazla ilgi, sevgi ve saygı duyduklarını gözlemledik. Sayın Cumhurbaşkanımızdan dolayı tabiî ki, bizlere de, yani birlikte giden ekibine de oldukça ilgi gösterildi” dedi.

G-20 üyesi olan Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisidir

Ziyaretlerde birçok iş anlaşması da yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Önen, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretinin ilk durağı olan Tanzanya'da, Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli ile Devlet Başkanlığı Sarayında bir araya geldi. Baş başa görüşmenin ardından iki lider, heyetler arası görüşmelere de başkanlık etti. Sayın Cumhurbaşkanımız; ‘Türkiye olarak istihdam oluşturacak, Tanzanya'nın kalkınmasına katkıda bulunacak yatırımların daha da artmasını arzu ediyoruz. 150 milyon doların altında seyreden ikili ticaret hacmimizi çok daha yükseklere çıkarmamızın gereğine inanıyorum. Onun için ortak gayretlerimizle bunu ilk etapta 250 milyon dolara, akabinde 500 milyon dolara çıkarma gibi bir hedefimizin olması noktasında ikili görüşmelerde mutabık kaldık. Tarihte 3 kıtaya yayılan devletler kuran atalarımız, ne burada, ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla kesinlikle hareket etmemiştir. Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanıyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizler imar etmenin, ihya etmenin ve paylaşmanın peşindeyiz. Bugün Afrika’nın 54 ülkesinden 4 Bin 500 öğrenci ülkemizin farklı üniversitelerinde eğitim-öğretim görüyor. Bu öğrencilerimizin tüm masrafları Türkiye burslarıyla ülkemiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca, doğrudan Yüksek Öğretim Kurumumuzun, Diyanet Vakfımızın verdiği burslar var. Aynı şekilde AFAD ve TİKA gibi resmi kurumlarımız, Kızılay başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz kıtanın farklı bölgelerinde kalkınma yardımı ve insani yardım faaliyetlerini de sürdürüyor. Her zaman Afrika’nın gelişmesini ve kalkınmasını arzu ediyor, bunun için de imkânlarımızı seferber ediyoruz’ dedi. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; G-20 üyesi olan Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisidir. OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 2. ülke konumundadır. Sahra Altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz 2000 yılından bugüne 10 mislinden fazla artarak 740 milyon dolardan 6 milyar dolara ulaştı. Kıtadaki toplam yatırımlarımız da aynı şekilde 6 milyar doları buldu. Türkler Afrika’da en çok yerel istihdam sağlayan yatırımcılar olarak biliniyor” dedi.

Cumhurbaşkanımıza Devlet Yüksek Nişanı tevcih edildi

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Doğu Afrika turunun ikinci durağı Mozambik’te, Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayında resmî törenle karşılandığını belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunun son durağı Madagaskar’da, Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina tarafından Devlet Yüksek Nişanı tevcih edildi. Türkiye-Madagaskar İş Forumu'nda iş adamlarına hitap eden Cumhurbaşkanımız, Doğu Afrika'nın giriş kapısı, dünyanın 8. kıtası olarak da kabul edilen, eşsiz tabiat güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan Madagaskar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Madagaskar’ı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük onur duyduğunu belirtti ve bu tarihî ziyaret ile Türkiye-Madagaskar İş Forumu’nun hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. İki ülkenin 2000'li yılların başında 12 milyon dolar olan ticaret hacminin 2013 yılında 5 kat artarak 64 milyon dolara ulaştığı belirtildi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan da, Madagaskar’da TİKA tarafından yapılan ve ekipman desteği verilen Kadın Eğitim Merkezinin açılışını yaptı. Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın ofisinin açılışını yaptı. Ayrıca engelliler için 25 akülü araç ile devlet hastanesine bağışlanmak üzere iki kuvöz hibe edildi.

cumhurbaşkanı afrika gezisi urfada bugün haber şanlıurfahaberleri
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa