Advert
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Bab'daki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temennim odur ki Cenevre süreci, Rusya ve İran'la birlikte Astana'da başlatılan süreç, inşallah rejimi olumlu bir noktaya çeker ve El Bab hallolmuş olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Bab'daki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım
Cumhurbaşkanı Erdoğan: El Bab'daki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım Admin
Bu içerik 616 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Afrika gezisinden dönüşü sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin El Bab kasabasındaki operasyonlarla ilgili olarak "Bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım" dedi.

Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son dönemde operasyonlar, El Bab kasabasında yoğunlaşmış durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkilileri, daha önceki açıklamalarında El Bab'dan sonra Membiç'e doğru inileceğini söylemişti.

Erdoğan Ekim ayında, "Ondan sonra Menbiç'e, Rakka'ya ilerleyeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Independent yazarı Patrick Cockburn: Türkiye, Suriye müdahalesinde ağır bir bedel ödüyor

El Bab neden önemli?

Fırat Kalkanı'nda en zorlu cephe: El B

Erdoğan: Menbic'i PYD'den temizleyeceğiz

Erdoğan: Menbiç ve Rakka'ya yöneleceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasında ise Fırat Kalkanı Harekâtı'ndan bundan sonra atılacak adımlar ve El Bab'da, güneyden ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu güçleriyle karşı karşıya gelme ihtimaliyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Son Astana zirvesiyle bir süreç başladı, Cenevre'de de devam edecek. Görüşmeler nereye varır onu tabii şu anda bilemiyoruz. Bu olumlu adım, temennim odur ki kısa sürede meyvesini verir. Bu konuda Sayın Putin ile görüşme yapmayı düşünüyorum. Bu konuda, Trump ile de yüz yüze görüşmeden önce de belki bir telefon görüşmesi olabilir.

'Rejimle zaten karşı karşıyayız'

"El Bab'daki gelişmeler malum, Mümbiç ve Rakka olayı var. Bizim burada eli bağlı durmamız mümkün değil, atılacak adımları bir an önce atmamız gerekiyor.

"Rejimle zaten karşı karşıyayız. Orada Cerablus'ta da biz karşı karşıya kaldık, El Rai'de de, Dabık'ta da kaldık. Görünen değildi, maşa kullandı. Mesela Afrin uzantısında PYD, YPG devredeydi.

"Temennim odur ki Cenevre süreci, Rusya ve İran'la birlikte Astana'da başlatılan süreç, inşallah rejimi olumlu bir noktaya çeker ve El Bab hallolmuş olur. El Bab'da bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım. Yapılan çalışma bu istikamettedir".

TSK'nın ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) mensuplarının da katılımıyla gerçekleştirdiğini Fırat Kalkanı Harekâtı 24 Ağustos'ta başlamıştı.

Operasyonda bugüne kadar 45 asker yaşamını yitirdi.

Kaynak:BBC

SURİYE EL BAB FIRAT KALKANI SAVAŞ REJİM HABER URFADA BUGÜN
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa