Advert
Advert

Şanlıurfa bir meslek tarih oluyor

Şanlıurfa’da, bir dönem 100 civarında bulunan def imalatçısının sayısı 2'ye düştü.

Şanlıurfa bir meslek tarih oluyor
Şanlıurfa bir meslek tarih oluyor Admin
Bu içerik 787 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şanlıurfa’da el davulu ve def olarak bilinen arbaneye son dönemlerde ilahi guruplarının çıkması ve sektörün gelişmesiyle ilgi arttı. Ancak bir dönem 100 üzerinde olan imalatçıdan günümüze sadece 2 ustanın kalması def üretimini olumsuz etkiledi.

 

Ham derinin zahmetli işlemden geçirilerek def haline geldiğini belirten deri ustası mehmet karaca, şu an türkiye’nin dört bir tarafından gelen siparişleri karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.

 

Son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte siparişlere yetişmekte zorlandıklarını anlatan karaca,"ben baba mesleğini yapıyorum. İlahi grupları son zamanlarda şanlıurfa gibi türkiye'nin birçok kentinde yaygın olmaya başladı. Ancak def üretimini şanlıurfa’da sadece 2 usta yaşatmaya çalışıyor. Def yapımı oldukça zahmetli bir iştir. İyi bir def yapmak için oğlak, koyun veya keçi derileri bir gün suda bekletiliyor. Sudan çıkarıldıktan sonra hamam otuyla derinin tivi dökülüyor. Çakma ve kurutma gibi işlemler sonrası deri, tekrar suya bekletiliyor, kasnaklar hazırlanıyor ve halkaları takılıyor. Bu aşamadan sonra deri kasnağa geçirilip, etrafı süsleniyor. Şu an satışa sunduğumuz deflere yerli ve yabancı turistler ilgi gösteriyor. Tanesini 25 ile 50 lira arasında satıyoruz ve gelen siparişleri karşılamakta güçlük çekiyoruz."  dedi

 

Haber-kamera: kadir can                     

Şanlıurfa bir meslek tarih oluyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa