Advert
Advert

Suruç iddianamesine tepki: Katliamın üstü örtülüyor

​ 18 ay sonra kabul edilen Suruç katliamı iddianamesine tepki gösteren Suruç aileleri, tanıkları ve SGDF, “İddianamenin adalet sağlamak bir yana katliamın üstünü örtmek için hazırlandığı çok açıktır" diyerek, tüm sorumluların cezalandırılması için mücadeleyi büyüteceklerini belirtti.

 Suruç iddianamesine tepki: Katliamın üstü örtülüyor
 Suruç iddianamesine tepki: Katliamın üstü örtülüyor Admin
Bu içerik 885 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 18 ay sonra kabul edilen Suruç iddianamesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. İHD İstanul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına, Suruç aileleri ve tanıklarının yanı sıra HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü de katıldı. 

SGDF Eş Sözcüsü Ceren Çoban tarafından okunan açıklamada, katliam dosyasındaki gizlilik kararını kaldırılmasının ailelerin ve adalet mücadelesi veren kesimlerin mücadelesi sonucu gerçekleştiğini dile getirdi. Çoban, "Fakat açıklanan iddianamenin adalet sağlamak bir yana, katliamın üstünü örtmek için hazırlandığı çok açıktır" dedi. 

‘KATLİAMA GÖZYUMANLAR İDDİANAMEDE YOK’

Çoban, iddianamede üç sanığın bulunmasına dikkat çekerek, "Katliamın işbirlikçileri ve katliama göz yumanlar ise iddianamede yer almamaktadır. Biliyoruz ki failler yalnızca üç kişi değildir. 20 Temmuz'da sosyalist gençlere dönük gerçekleşen Suruç Katliamı, Saray ve IŞİD ortaklığında gerçekleştirilmiştir. İddianamede IŞİD çetecileri ve destekçileri incelenip gerçekler ortaya çıkarılmalıyken federasyonumuz illegalize edilerek katliam olağanlaştırılmak, meşrulaştırılmak istenmektedir" diye konuştu. 

Çoban, tüm baskılara, engellemelere ve katliamı örtbas etme çabalarına rağmen adalet mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi. 

'İDDİANAMEDE ADALET KIRINTISI YOK'

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan katliamda yaşamını yitiren Cemil Yıldız'ın kızı Gamze Yıldız ise, "Acılarımızla dalga geçiyorlar" dedi. Dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal'a verilen 7 bin 500 liralık para cezasına da tepki gösteren Yıldız, "Dün kabul edilen iddianamede yer alan 3 sanıktan 2'si zaten yurtdışında. Biz bu iddianamede asla adalet kırıntısı görmüyoruz. Bu adaleti tanımıyoruz. Biz 'Bitti' demeden bitmez. Bunun hesabının sorulacağını biliyoruz. Gerçek failler yargılanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. 

'FAİLİN SURUÇ'A NEDEN VE NASIL GELDİĞİ ARAŞTIRILMAMIŞ'  

Suruç İçin Adalet Platformu Adına Avukat Gülhan Kaya da, 19 aydır dosyada uygulanan gizlilik kararını hatırlatarak, "Bizleri soruşturmadan uzak tutmaya yönelik uygulamalar, açıklanan iddianame ile ortaya çıktı" dedi. 

Soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerine ilişkin hiçbir işlem yapılmadığını da belirten Kaya, "Failin Suruç'a nereden nasıl geldiği, nerede konakladığına dair hiçbir araştırma yapılmamış. Hakkında yakalama kararı olmasına rağmen, o gün 2,5 saat Suruç'ta dolaşıyor, Emniyet Müdürlüğü'nün önünden geçiyor ancak yakalanmıyor. Sanık Yakup Şahin'in, bombacı ile ilgili anlatımlarına rağmen, gece nerede konakladığı araştırılmıyor. Savcılık 19 ay boyunca sadece iki şey yapmış; kamera kayıtlarını toplamış ve Yakup Şahin'in ifadesini almış" dedi. 

Soruşturma aşamasında 3 savcının değiştiğini hatırlatan Kaya, "Bu katliamın üzerine hiçbir dava açmadan kapatma istediklerini biliyorduk. Ancak ailelerimizin yürüttüğü adalet mücadelesi sonunda bu davayı açmak zorunda kaldılar. Şimdi tüm faillerin cezalandırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. 

''HAYIR' SORUMLULARA CEVAPTIR'

HDP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, "Eninde sonunda adalete ulaşacağız. Bu davanın takipçisi olmayı bırakmayacağız. Siyasi faillerden de hesabın sorulduğu günlere ulaşacağız" diye konuştu. 

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, "Referandumda çıkacak 'Hayır', katliamın faillerine ve sorumlularına da en büyük cevap olacaktır" ifadesinde bulunurken, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü de, dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nın katliamın failleri olduğunu söyledi. 

dihaber.net

Suruç iddianamesine tepki: Katliamın üstü örtülüyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa