Advert
Advert

Şanlıurfa da Erbanenin son iki ustası kaldı

Kürt kültürü ile bütünleşmiş ritim enstrümanı erbanenin Urfa'daki 100 ustadan geriye 2 kişi kaldı. Erbanenin kalan son ustalarından Mehmet Karaca’dan "Kalite düştü" sitemi geldi.

Şanlıurfa da Erbanenin son iki ustası kaldı
Şanlıurfa da Erbanenin son iki ustası kaldı Admin
Bu içerik 1348 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kürtler ve Farslar tarafından zikir ayinlerinde ritm tutmak için kullanılan erbane, Kürt kültürünün de önemli bir enstrüman. Hayvan derisinden ve kasnağı ıhlamur ağacından yapılan ve halk dilinde def olarak da bilinen ritim enstrümanı erbane, yeni ustaların yetişmemesinden kaynaklı eski kalitesini yitirdi. 

Ölmüş hayvan derisinden yapılan erbanenin plastik olanları da var, ancak aynı sesi almanın mümkün olmadığını dile getiren Mehmet Karaca, Urfa'daki erbane ustalarının sayısının 100'den 2'ye düştüğünü, çocukluğundan beri deriden erbane yaptığını, ancak usta yetersizliğinden kalitenin düştüğünü söyledi. 

BİR ERBANE 3 GÜNÜNÜ ALIYOR 

Bir erbanenin yapımının 3 gününü aldığını söyleyen Karaca, son yıllarda ilahi gruplarının artmasıyla birlikte def'e ilginin de arttığını söyledi. Def yapan sadece 2 usta kaldıklarını sözlerine ekleyen Karaca, "Gelecek nesillere aktarılmadığından meslek unutuluyor. Oldukça zahmetli bir iş” diye konuştu. 

Karaca, son olarak atölyesinde erbaneleri satışa sunduğunu ve tanesini 25 ile 50 TL arasında sattığını söyledi. 

 

Erbanenin son iki ustası kaldı
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa