Advert
Advert

Bu kıyafetlerı Yeni nesil ilgi göstermiyor

Doğubayazıt’ta renkli yöresel kıyafet ve şalvar üreten Mehmet Karahan, küresel kültürün geldiği boyuta dikkat çekerek, “Şu an sadece düğün ve nişanlarda elbise satıyoruz” diyerek, yeni neslin ilgisizliğinden yakındı.

Bu kıyafetlerı Yeni nesil ilgi göstermiyor
Bu kıyafetlerı Yeni nesil ilgi göstermiyor Admin
Bu içerik 1539 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde birbirinden renkli yöresel kıyafetler ve şalvarlar dikerek satan Mehmet Karahan, küresel kültürün geldiği boyuta dikkat çekerek, yeni neslin ilgisizliğinden yakındı. Kadın ve erkekler için yöresel kıyafet üreten Karahan, giyim tarzının herkesi birbirine benzettiğini söyleyerek, söz konusu durumdan şikayet etti. 

BAYRAM, DÜĞÜN GÜNÜ GİBİ ÖZEL GÜNLERDE HATIRLANIYOR

Kadınların giydiği kadife ve saten kıyafetlerin üzerine renkli pul ve boncukları işleyen Karahan, çeşit çeşit aba ve poşular bulundurarak her yaşa hitap etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Karahan, “Yakın geçmişte günlük hayatta kullanılan yöresel kıyafetler, günümüzde sadece bayram, düğün gibi özel günlerde hatırlanır oldu. Yeni nesil bu tür kıyafetlere ilgi göstermiyor. Şu an sadece düğün ve nişanlarda elbise satıyoruz. Güçlü olan kültürün daha yerel olan kültüre empoze gücü daha fazla. Yöresel kıyafetlerin gelecekte tarihe karışmasından endişe duyduğum için ve egemen kültürün önüne geçmek için 4 yıldır bölgemize özgü kıyafet dikiyorum” dedi.

KENTTE YÖRSEL KIYAFET SATAN DÜKKANLAR BİR BİR KAPANDI
 
Kentte tek yöresel kıyafet imalatı yapan atölyede üretilen yöresel kıyafetlerin son dönemde Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye ithal edildiği bilgisini paylaşan Karahan, “Kentte yöresel kıyafet satan dükkanlar bir bir kapandı. Görsel medyanın insanları özellikle giyim konusunda merkez kültüre itiyor ve tek tip kıyafete zorluyor” diye konuştu. Hakim kültüre uyanların normal, uymayanların ise anormal kabul görüldüğünü söyleyen Karahan, insanların normal sayılabilmek için kendisine sunulan şartları koşulsuz kabul ettiğini vurguladı.

dihaber.net

Yeni nesil ilgi göstermiyor
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de patlama yaralılar var
İngiltere'de patlama yaralılar var
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Oomobil kamyona çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
şanlıurfa urfa