Advert
Advert

Urfa'da gözaltında 200 kişiye tek tuvalet

Urfa Barosu yaptığı açıklama da, kentteki gözaltı şartlarının çok kötü olduğunu, insanların spor salonunda bekletildiğini, 200 kişinin bir tuvaleti kullandığını, banyo yapma imkanının bulunmadığını belirtirken, savunma hakkının kısıtlandığını kaydetti.

Urfa'da gözaltında 200 kişiye tek tuvalet
Urfa'da gözaltında 200 kişiye tek tuvalet Admin
Bu içerik 1480 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Urfa Barosu, Olağanüstü Hal ile birlikte yaşanan hukuksuz uygulama, kanunun ve yetkilerin kötüye kullanılması uygulamalarına karşı baro salonunda açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Baro Yönetim Kurulu Üyesi Güldal Beyazağaç Tuncel, gözaltına alınmalar ve tutuklamalarda yeterli kanıt aranmadığını, suçluların yanında suçsuz insanlarında büyük sıkıntılar çektiğini söyledi.

 

AVUKATINI SEÇEMİYOR

 

OHAL nedeniyle uzun olan gözaltı sürelerinin gereksiz yere uzatıldığını, insanların gözaltı ile cezalandırıldığını ifade eden Tuncel,  "Aynı şey tutuklamalar için de geçerlidir. Tutuklular aylarca beklemekte, haklarında davalar açılmamaktadır. Dosyalarda gizlilik kararı bulunduğundan, ne için tutuklandıkları bilinmemekte, savunmaları bu nedenle gerektiği gibi yapılamamaktadır.

Operasyonlar çerçevesinde avukatlarda dahil bir çok hukukçu gözaltına alınmış, tutuklanmışlardır" diye konuştu. Gözaltı şartlarının çok kötü olduğunu, insanlar spor salonunda bekletildiğini, 200 kişinin bir tuvaleti kullandığını, banyo yapma imkanı bulunmadığını söyleyen Tuncel, şunları söyledi: "Avukatlarıyla görüşmeleri kısıtlıdır. Önce beş gün görüşmeme yasağı getirilmiş, bu da yetmiyormuş gibi, hukuksuz olarak ailelerinden muvafakat alma şartı getirilmiştir. Hukuki olan şüphelinin kendi avukatını seçmesidir, ailelerin değil. Yine kanuni olmamakla birlikte gözaltına alınanlara ters kelepçe takılıp, Adliye koridorlarında gezdirilmekte, bu şekilde rencide edilmektedirler."

 

SAVUNMA HAKKI KISITLANIYOR

 

Kollukta, avukatlar arasında özel avukat, CMK avukatı ayrımı yapıldığını, özel avukata deyim yerinde ise iyi gözle bakılmadığını dile getiren Tuncel, "Avukatlar dava kabul ederken tedirginlik duymakta, bana da soruşturma açılır mı endişesi yaşamaktadırlar. Yarginin kurucu unsuru olan avukatlar artik gorevlerini bağımsız ve serbestçe yapamamaktadır. Bu da doğrudan savunulma hakkının kısıtlanmasıdır.

Son zamanlarda baromuz uyesi avukatlar tutuklanmış, kelepçelenerek cezaevine gönderilmiştir. Tutuklama bir tedbirdir. Kaçma ya da delilleri yok etme tehlikesi varsa, şüpheliler tutuklanır. Ancak tutuklama bir ceza verme haline getirilmiştir" dedi.

şanlıurfa barosu basın açıklaması urfa haber şanlıurfada
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK:açıkladı  2 asker şehit, 1 asker yaralı
TSK:açıkladı 2 asker şehit, 1 asker yaralı
Helikopter düştü: 13 ölü, 15 yaralı
Helikopter düştü: 13 ölü, 15 yaralı
şanlıurfa urfa